12.03.2015Рішення виконкому №67 "Про затвердження заходів щодо збереження курортно- рекреаційних територій"

Заслухавши та обговоривши інформацію головного гідрогеолога ПрАТ „Приазовкурорт” Саклакова І.П. про заходи щодо збереження курортно-рекреаційної території, виконавчий комітет міської ради зазначає, що в окрузі зон санітарної охорони курорту державного значення Бердянськ проводиться робота щодо збереження курортно-рекреаційних територій з джерелами лікувальних природних ресурсів, забезпечення їх раціонального видобутку, використання і охорони з метою створення сприятливих умов для лікування, профілактики захворювань та відпочинку людей.

         Згідно з Законом України «Про оголошення природних територій міста Бердянська Запорізької області курортом державного значення» було  затверджено межі округу і зон санітарної охорони курорту Бердянськ. В межах цієї території забороняються будь-які роботи, що призводять до забруднення грунту, повітря, води, завдають шкоди лісу, іншим зеленим насадженням, сприяють розвитку ерозійних процесів і негативно впливають на природні лікувальні ресурси, санітарний та екологічний стан природних територій курортів.

         Відповідно до Закону України «Про курорти» Постановою Кабінету Міністрів України від 01.12.2010 № 1092 «Про затвердження режиму округу і зон санітарної охорони курорту Бердянськ» було затверджено режим округу і зон санітарної охорони курорту Бердянськ, та для збереження унікальних природних лікувальних факторів і ресурсів, запобігання їх забруднення, пошкодження і передчасного виснаження встановлено 3 зони санітарної охорони (додаються).

         Як найбільший з рекреантів і надрокористувачів в окрузі зон санітарної охорони курорту Бердянськ, ПрАТ «Приазовкурорт» взяло на себе обов'язки з охорони природних територій у межах округу зон санітарної охорони, та координуючі функції між іншими рекреантами округу зон санітарної охорони.

         Приватним АТ «Приазовкурорт" щорічно проводиться робота зі збереження курортно-рекреаційних територій з джерелами лікувальних природних ресурсів та подальшого удосконалення лікувально-оздоровчих методик, поліпшення сервісу для відпочиваючих.

         З метою раціонального використання природних територій, збереження та відновлення природних лікувальних ресурсів ПрАТ «Приазовкурорт» щорічно розробляються заходи, затверджується наказ «Про організацію загальнокурортного режиму». На території курорту розроблена і погоджена в установленому порядку схема руху автотранспорту з місцями розміщення дорожніх знаків, шлагбаумів, місць зупинок і автопарковок.

         Щорічно, при підготовці до літнього сезону ПрАТ «Приазовкурорт» організовуються чергові пости, обхідні пости для контролю за станом озер, здійснюється перекриття об'їзних доріг, які ведуть до лікувальних озер. З метою захисту лікувальних озер, збереження курортно-рекреаційних територій установлюються інформаційні знаки, а в зонах суворого санітарного режиму - стенди та аншлаги.

          На виконання рішень виконавчого комітету ПрАТ «Приазовкурорт» та його філії інформують виконком, державні наглядові органи про виявлені відхилення і порушення курортного законодавства. Проводяться щорічні робочі наради з рекреантами за участю представників виконкому Бердянської міської ради, на яких розглядаються питання підготовки до курортного сезону, підводяться результати і розглядаються спільні плани діяльності на наступний період.

         Не менше двох разів на рік, у дні проведення суботників проводиться робота з очищення узбережжя лікувальних грязьових озер і узбережжя Азовського моря в межах І і ІІ зон санітарної охорони від зимових та літніх накопичень сміття, прибирання сухих гілок і листя.

         В окрузі зон санітарної охорони курорту державного значення Бердянськ разом з ПрАТ «Приазовкурорт» господарську діяльність здійснюють більше 100 суб'єктів господарювання, це: орендарі, власники нерухомого майна та землекористувачі, а також постійні мешканці житлового фонду.

         На жаль, не всіма рекреантами в окрузі зон санітарної охорони курорту Бердянськ виконуються Закони України «Про курорти», Постанова Кабінету Міністрів України від 01.12.2010 № 1092 «Про затвердження режиму округу і зон санітарної охорони курорту Бердянськ».

         Так, перевірки та аналіз показують, що при підготовці та проведенні весняно-літнього оздоровчого сезону залишаються проблемними питання:

- оформлення добровільної сертифікації та акредитації платних послуг на проживання та харчування;

- організація автопарковок, дотримання правил дорожнього руху;

- вилов бродячих тварин;

- дотримання вимог щодо пожежної безпеки (покіс трави), ремонт доріг загального користування;

- прибирання сміття на закріпленій території і на пляжах;

- гучне звучання музики після 22-ої години;

- розведення багать, порушення режиму регенерації лікувальної грязі в озерах Велике, Мале і Червоне;

- стихійна торгівля;

- не дотримання вимог проектної документації на закінчених об'єктах будівництва при їх експлуатації, початок будівництва без погодження та наявності затверджених проектів і технічних умов.

         Особливе занепокоєння викликає збільшення кількості рекреантів (власників майна та землекористувачів) і як наслідок проведена ними забудова, розширення та реконструкція, яка проводиться в основному в другій зоні санітарної охорони і прилягає до першої санітарній зоні охорони курорту.

         Споруджувані об'єкти знаходяться в безпосередній близькосьті від лікувальних озер, порушують багаторічний гідрологічний режим території та в процесі експлуатації будуть створювати додаткове антропогенне навантаження на природний ландшафт.

         Також, багато рекреантів, що мають вихід до моря, проводять берегоукріплювальні роботи, як правило, без проектної документації та необхідних погоджень, що призводить до зміни прибережних течій і разом з підвищенням рівня Азовського моря - до розмиву піщаних пляжів. Так, за період 2012-2013 років значно зменшились піщані перешийки між морем і озерами Червоне і Велике, а в 2012 році стався промив перешийка з озером Червоним.

Організовано постійну роботу з рекреантами, які розміщені в окрузі зон санітарної охорони, а саме: проводяться робочі наради, на яких розглядаються питання підготовки до курортного сезону, підводяться підсумки та розглядаються спільні плани діяльності на наступний період.

Водночас невирішеними залишилися питання:

- організації центрального органу управління курортом державного значення „Бердянськ”;

- відсутності плану детальної забудови курортних територій міста;

- проведення інвентаризації земельних ділянок та забудови в окрузі зон санітарної охорони;

- не виконуються умови забезпечення системами централізованого водопостачання та водовідведення приватних об’єктів на території курорту, у відповідності до режимних заходів округу санітарної охорони курорту, не ліквідовані вигрібні туалети;

- не виконуються технічні умови рекреантами.

         Враховуючи вищезазначене, на підставі Законів України „Про курорти”, „Про оголошення природних територій міста Бердянська Запорізької області курортом державного значення”, „Про надра”,  Постанови Кабінету Міністрів України від 01.12.2010 № 1092 „Про затвердження режиму округу і зон санітарної охорони курорту Бердянськ”, рішення Запорізької обласної ради від 30.05.2013 № 11 “Про встановлення Правил користування маломірними суднами на водних об'єктах у Запорізькій області”, керуючись ст. 40 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 25 Статуту територіальної громади міста Бердянська, з метою раціонального використання природних територій міста Бердянська,    які    оголошені   курортом   державного   значення,   збереження  та відтворення природних лікувальних ресурсів, упорядкування та координації діяльності суб’єктів господарської діяльності незалежно від форм власності у межах округу зон санітарної охорони курорту, виконавчий комітет Бердянської міської ради

 

ВИРІШИВ:

        

         1. Інформацію інформацію головного гідрогеолога ПрАТ „Приазовкурорт” Саклакова І.П. про невідкладні заходи щодо збереження курортно-рекреаційної території взяти до відома.

         2. Затвердити заходи щодо збереження курортно-рекреаційних територій, що додаються, та визначеним виконавцям забезпечити їх виконання.

         3. Рекомендувати суб'єктам господарювання в окрузі зон санітарної охорони курорту Бердянськ керуватись в роботі вимогами зон санітарної охорони курорту (додаються). 

         4. Рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради від 11.12.2012 № 511 “Про стан виконання заходів щодо збереження курортно-рекреаційних територій” зняти з контролю, як неактуальне.

5. Звернутися до центральних органів виконавчої влади з питань охорони здоров'я та діяльності курортів щодо організації центрального органу управління курортом державного значення „Бердянськ”.

         6. Управлінню містобудування та архітектури (Немно М.М.), управлінню земельних правовідносин виконавчого комітету Бердянської міської ради (Боханова Н.М.) спільно з КП з технічної інвентаризації БМР (Михайлов А.С.):                                                      

         6.1. Вжити заходів щодо проведення інвентаризації земельних ділянок та забудови в окрузі зон санітарної охорони щодо відповідності виданих дозвільних документів з урахуванням рекреаційного навантаження.

         6.2. Сприяти та взяти участь у розробленні плану детальної забудови курортних територій міста відповідно до Генерального плану м. Бердянська.

         7. Сектору курортно-туристичної сфери виконавчого комітету Бердянської міської ради (Бичкова О.І.) провести аналіз виконання раніше затверджених заходів щодо збереження курортно-рекреаційних територій.

         8. Управлінню капітального будівництва, реконструкції та технагляду виконавчого комітету Бердянської міської ради (Лі О.І.), визначити першочерговим об’єкт щодо проведення берегозахісних заходів узбережжя лікувальних озер та курорту «Бердянськ». Звернутися до обласного екологічного фонду для передбачення фінансування робіт з берегозахисту на 2015-2016 роки.

9. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Степаненка А.А.

 

 

 

 Міський голова                                                                   О.А. Бакай