Бердянська міська рада - офіційний сайт

Бердянці вшанували пам’ять загиблих євреїв у Мерліковій балці

19 жовтня 78 років тому нацисти під час окупації міста Бердянськ розстріляли понад 800 мирних мешканців Бердянська в Мерліковій балці, більшість з яких були єврейської національності — переважно жінки, літні люди та діти. Вік загиблих був від 2-х до 80 років. Комісією з розслідувань злодіянь нацистів було встановлено, що серед розстріляних було 316 дітей. Розстріли людей відбувалися протягом всього періоду окупації міста з 1941 по 1943 роки. Тіла загиблих були поховані в братській могилі, встановити точну кількість похованих не можливо.

Сьогодні, 18 жовтня, напередодні цієї страшної дати, біля братської могили відбулося шанування пам’яті невинно загиблих та відкриття нової меморіальної таблички “Євреям, розстріляним нацистами в Мерліковій балці 19 жовтня 1941 року”.

Як відзначила директор краєзнавчого музею Людмила Ноздріна, відновити історичну пам’ять — таку мету мала ініціатива працівників краєзнавчого музею встановити таку табличку. Ініціативу було підтримано і в межах міської Програми збереження та використання об’єктів культурної спадщини міста Бердянська на 2019 рік виготовлено та встановлено цю табличку.

Участь у заході взяли члени єврейського товариства “Тхія”, начальник відділу культури Микола Шостак, представники сектору внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю, національностями та релігіями виконкому, працівники краєзнавчого музею, актив комітету мікрорайону АКЗ (голова Василь Бокоч). До речі, актив комітету постійно опікується чистотою та наведенням порядку на території Мерлікової балки.

Краєзнавець Євген Денисов розповів, що ще живі свідки цієї страшної трагедії, родини, які втратили своїх близьких. Бердянці мають пам’ятати подвиг тих, хто ризикував власним життям та своїх родин рятуючи єврейських дітей від розстрілу.

Голова єврейського товариства “Тхія” Олександр Дроздов відзначив, що кожне місто має всій Бабий Яр, у Бердянська — це Мерлікова балка і наразі відбулась історична подія, відновлена історична пам’ять про сотні невинно загиблих мешканців Бердянська, які мали єдину провину — бути народженими євреями. Всі присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих та поклали квіти на братську могилу.

Бердянці вшанували пам’ять загиблих євреїв у Мерліковій балці