Бердянська міська рада - офіційний сайт

Соціальний захист внутрішньо переміщених осіб

Питання забезпечення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб протягом останніх п’яти років залишається одним із найважливіших та найскладнішим в українському суспільстві.

Внутрішньо переміщеною особою визнається громадянин України, іноземець, або особа без громадянства, яка покинула своє місце проживання у наслідок або для уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства та порушення прав людини. Особа набуває правового статусу внутрішньо переміщеної особи через поставлення на облік в органах соціального захисту, про що видається відповідна довідка про взяття на облік.

У цьому році міністерством соціальної політики розроблено програмний комплекс, який в режимі онлайн веде облік внутрішньо переміщених осіб. Про це на щотижневій апаратній нараді розповіла начальник управління праці та соціального захисту населення Наталя Токмань. У Бердянську найбільша кількість ВПО була зареєстрована у 2015 році — 19 829 чол. На сьогодні у місті перебуває на обліку 9297 внутрішньо переміщених осіб. За категоріями це:

- особи працездатного віку — 2657 чол.;

- діти — 1565;

- особи не працездатного віку — 4600;

- особи з інвалідністю — 475.

Відповідно до закону про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, ВПО користуються тими ж правами та обов’язками як і інші громадяни України. Законодавством забороняється будь-яка дискримінація, що стосується внутрішньо переміщених осіб.

Водночас законодавство встановлює низку спеціальних прав і свобод для внутрішньо переміщених осіб. Так з жовтня 2014 року відповідно до рішень уряду виплачується адресна допомога на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На сьогодні допомога виплачується у наступних розмірах:

- Особи, які отримують пенсію — 1000 грн.

- допомога на дітей — 1000 грн.

- особи з інвалідністю: І гр — 1946 грн; ІІ гр — 1722 грн; ІІІ гр — 1497 грн.

- працездатні особи — 442 грн.

- Внутрішньо переміщені особи отримують наступні соціальні виплати:

- адресна допомога на проживання (отримує 1541 сім’я); - виплата усіх видів соціальних допомог та житлової субсидії (496 виплат);

- виплата пенсій (4775 осіб);

- допомогу по безробіттю отримують 25 громадян; - працевлаштовано 22 особи, які перебували на обліку в Центрі зайнятості.

Крім того за рахунок державного бюджету внутрішньо переміщеним особам, якщо вони є ветеранами війни, виплачується щорічна разова грошова допомога до 5 травня (у цьому році таку допомогу отримали 157 ветеранів війни). А також студенти з числа ВПО отримують соціальну стипендію (58 осіб).

За рахунок обласного бюджету допомогу отримують 4 особи з інвалідністю внаслідок війни. У жовтні 6 особам буде проведено виплату щорічної адресної разової грошової допомоги до Дня захисника вітчизни України. За рахунок міського бюджету буде проведена виплата матеріальної допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни — учасникам АТО до Дня незалежності України.

Внутрішньо переміщені особи користуються правом на отримання пільг:

За рахунок державного бюджету:

- пільги на оплату житлово-комунальних послуг;

- безоплатне санаторно-курортного лікування осіб з інвалідністю;

- оздоровлення в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку дітей пільгової категорії громадян;

- забезпечення технічними засобами реабілітації осіб з інвалідністю;

- компенсаційні виплати постраждалим в наслідок Чорнобильської катастрофи;

- виплата грошової компенсації для отримання житла (особам з інвалідністю внаслідок війни).

За рахунок місцевого бюджету:

- забезпечення безоплатним санаторно-курортним лікуванням ветерана війни;

- облік на безоплатне зубопротезування пільгової категорії громадян;

- пільги на оплату послуг зв’язку;

- пільговий проїзд залізничним транспортом;

- пільговий проїзд міським пасажирським транспортом.

Внутрішньо переміщені особи мають вільний доступ до освітніх послуг. Так, у дошкільних закладах міста перебуває 103 дитини. У шкільних навчальних закладах навчається 571 дитина, у закладах вищої освіти — 167, у професійно-технічних закладах — 102 дитини.

ВПО надаються також соціальні послуги у комунальних установах “Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)” та “Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів”.

Соціальний захист внутрішньо переміщених осіб