Бердянська міська рада - офіційний сайт

Україна на шляху до НАТО

Північноатлантичний альянс – одна з найпоширеніших тем кремлівської пропаганди. НАТО в Росії називають агресивним імперіалістичним блоком. І навіть більше – лякають втратою суверенітету тих, хто в нього вступає. Україна ж, як відомо, закріпила в Конституції курс на членство в НАТО.

“Нав’язати країні членство в НАТО неможливо. Хоча б тому, що для приєднання до Альянсу державі потрібно провести реформи в сфері безпеки і перевести весь оборонний сектор на стандарти НАТО. Головна мета Альянсу – захист, а не напад”, – підкреслює Барбара Маронкова, директор Центру інформації та документації НАТО.

Вона нагадала, що це організація колективної оборони. Саме ж поняття базується на п’ятій статті Вашингтонського договору, де чітко вказано: напад на одного з членів Альянсу – це напад на всіх. Тому, якщо країна вирішує стати членом НАТО, вона зобов’язується допомагати і захищати союзників і Альянс.

За 70 років існування своїм правом вибору скористалися 29 країн. І ще жодна з них організацію не покинула, хоча має на це законне право.

Один з популярних міфів про те, що ставши членом Північноатлантичного альянсу, Україна втратить свій суверенітет, а вся країна перетвориться на військовий табір військ НАТО, розвінчує сам статус блоку. НАТО – це міжнародна організація, і вона не має ніяких повноважень в прийнятті рішень всередині країни.

“Кожна країна Альянсу керується національними законами, і може, наприклад, відправити війська на підтримку місії НАТО. Так само, як з миротворцями ООН або будь-якої іншої міжнародної організації, – пояснила Барбара Маронкова. – Що ж стосується військових баз, то вони можуть бути розташовані на території членів Альянсу. Але на це потрібна згода країни. Поза кордонами наші військові бази розміщені тільки там, де проходять військові операції, наприклад, в Косово та Афганістані”.

Розвінчати будь-які міфи про НАТО можна, лише прочитавши Північноатлантичний договір – головний документ Альянсу. Та навіть більше, не варто плекати ілюзій: Росія теж співпрацює з НАТО. Сторони підписали Основоположний акт про взаємні відносини, співробітництво і безпеку ще в 1997 році.

Одним з головних питань зовнішньополітичного курсу стало налагодження добросусідських відносин з міжнародними поважними і впливовими інституціями - Європейським Союзом і НАТО. Питання безпеки, сталого розвитку без військових конфліктів, відсутність бажання зазіхати на чужі території, шлях дипломатичного вирішення питань в світовій політиці, повага до суверенітету інших країн, миролюбива політика стали одними з головних фундаментальних принципів діяльності державної влади України.

З майже перших років незалежності, за підтримки певної частини суспільства та правильного стратегічного планування майбутнього держави були налагоджені добрі та ділові стосунки з країнами членами Північно-Атлантичного Альянсу та керівництвом НАТО в Брюсселі. Створені Робочі групи, долучені експерти і досвідчені військовослужбовці, а згодом наші сміливі воїни почали приймати участь у миротворчих місіях ООН, де проявили високий професіоналізм, героїзм і відвагу. Були підписані державні угоди про співпрацю, міжвідомчі документи та почали діяти щорічні програми "Україна - НАТО" та відповідні комісії.

Україна на шляху до НАТО