Навчання з питань охорони праці - безпека на виробництві

Відповідно до вимог статті 18 Закону України „Про охорону праці” працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Порядок навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників у процесі трудової діяльності, а також учнів, курсантів, слухачів та студентів навчальних закладів під час трудового і професійного навчання встановлює Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, НПАОП 0.00-4.12-05, яке затверджене Державним комітетом України з нагляду за охороною праці, наказ ДКУНОП № 15 від 26.01.2005 р. Також цим наказом затверджений Перелік робіт з підвищеною небезпекою.
На підприємствах згідно п.3.2 Типового положення…, з урахуванням специфіки виробництва та вимог нормативно-правових актів з охорони праці, розробляється і затверджується відповідне Положення підприємств про навчання з питань охорони праці.
На основі Переліку…, затвердженого наказом ДКУНОП № 15 на підприємстві з урахуванням специфіки виробництва, роботодавцем затверджується відповідний Перелік робіт з підвищеною небезпекою, для проведення яких потрібне спеціальне навчання і щорічна перевірка знань з питань охорони праці.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Так, наприклад, у сільському господарстві це механізатори, водії, доярки, електрогазозварники, електрики, та інші працівники, які експлуатують обладнання, верстати.
Посадові особи, діяльність яких пов’язана з організацією безпечного ведення робіт, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, як правило, у навчальних закладах та установах, які отримали відповідний дозвіл на навчання з питань охорони праці.
Перевірка знань працівників з питань охорони праці на підприємстві здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці, склад якої затверджується наказом керівника. Комісія вважається правочинною, якщо до її складу входять не менше трьох осіб. Усі члени комісії повинні пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці. Перед перевіркою знань з питань охорони праці на підприємстві для працівників організується навчання: лекції, семінари та консультації.
Результат перевірки знань з питань охорони праці оформляється протоколом засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці, (додаток 1) до Типового положення.
Також на підприємствах, в організаціях і установах повинно бути організовано проведення інструктажів з питань охорони праці. Працівники, під час прийняття на роботу та періодично, повинні проходити інструктажі з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих. За характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий, цільовий. Вступний інструктаж проводиться спеціалістом служби охорони праці, решта інструктажів – безпосереднім керівником робіт. Облік проведення інструктажів в журналах встановленої форми.
Повторний інструктаж проводиться в терміни, визначені нормативно-правовими актами з охорони праці, які діють у галузі, з урахуванням конкретних умов праці., але не рідше: на роботах з підвищеною небезпекою – 1 раз на 3 місяці, для решти – 1 раз на 6 місяців.
Первинний, повторний інструктажі на робочому місці проводиться індивідуально або з групою осіб одного фаху безпосереднім керівником робіт за діючими на підприємстві інструкціями з охорони праці відповідно до виконуваних робіт. Нормативним документом для розробки інструкцій з охорони праці є НПАОП 0.00-4.15-98.
Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі повинні завершуватися перевіркою знань, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці, особою, яка проводила інструктаж, та зробити відповідний запис про перевірку знань, допуск до роботи в графі 12 журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці.