Berdyansk City Council - Official

12 жовтня - Всесвітній день зору

12 жовтня 2017 року (у другий четвер жовтня) за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) в Україні відзначається Всесвітній день зору з метою акцентування уваги світової спільноти до проблем сліпоти, профілактики і реабілітації людей з порушенням зору.

Цей день є також основною подією глобальної ініціативи з профілактики сліпоти “Бачення 2020: право на зір”, створеної ВООЗ та Міжнародним агентством з профілактики сліпоти.

За оцінками ВООЗ, у світі близько 314 млн. людей мають порушення зору, з них 45 млн. – сліпі (90% з яких проживають у країнах з низьким рівнем життя). Хвороби очей вразили більше 19 мільйонів дітей.

Щороку кількість сліпих у світі зростає на 1-2 млн. осіб. Якщо не прийняти термінових заходів, то до 2020 року у світі 100 млн. людей можуть втратити зір.

Не оминула ця тенденція і Україну. Щороку втрачають зір понад 10 тисяч її громадян. Для України також дуже актуальною є проблема дитячої сліпоти та слабкозорості. Вона займає четверте місце серед основних причин інвалідізації дітей.

Сліпота — це нездатність бачити. Провідні причини хронічної сліпоти включають катаракту, глаукому, вікову дегенерацію жовтої плями, помутніння рогівки, трахому і захворювання очей у дітей (наприклад, що викликаються дефіцитом вітаміну А). У світі все ширше зустрічається сліпота, що розвивається з віком, а також сліпота, що викликається неконтрольованим діабетом.

Серед основних ворогів очей та зору – спадкові схильності, хронічні хвороби (діабет, гіпертонія, ревматизм, туберкульоз, токсоплазмоз, венеричні хвороби), перенапруження очей, надлишок ультрафіолету, неправильний прийом ліків, що мають побічну дію, особливо на зір, вікові схильності. Неостаннє місце займають погані звички - куріння та зловживання алкоголем, нераціональне харчування (надлишок насичених жирів, цукру, консервантів порушують роботу судинної системи очей). Нестача вітамінів А та С, а також мікроелементів, зокрема цинку та міді, порушують світлочутливість, а у дитячому віці призводять до розвитку короткозорості.

Головні симптоми захворювань очей, які потребують консультації у спеціаліста-офтальмолога:

  • зниження зору;

  • поява перед очима мушок, райдужних ореолів навкруги джерела світла;

  • періодичне помутніння, затуманювання зору;

  • добре помітні крововиливи в оці, постійне почервоніння очей;

  • відчуття піску в оці, печіння, сухість чи навпаки відчуття надлишку вологи в оці;

  • змінення полю зору (гірше видно предмети збоку);

  • відчуття розпирання в оці чи за ним;

  • густі виділення на віях, які склеюють їх, набряк повій;

  • біль в очах та голові від яскравого світла;

  • двоїння зображення.

Звертайтесь до лікаря своєчасно!

Доводячи відповідну інформацію до громадськості на заняттях, лекціях, бесідах, публічних заходах, через засоби масової інформації, а також оформлюючи санбюлетені та санкуточки ми сприятимемо не лише профілактиці порушень зору та хвороб очей, але й пропаганді здорового способу життя та профілактиці різноманітних хвороб, у т.ч. – соціально-залежних.

Головний лікар Бердянського міського Центру здоров’я, Заслужений лікар України О.Я. Пилипенко