Бердянська міська рада - офіційний сайт

Щодо можливості голосування на виборах осіб, які не мають зареєстрованого місця проживання, тобто у яких немає виборчої адреси

Відповідно до cт. 8 Закону України “Про Державний реєстр виборців” виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Державного реєстру виборців за мотивованим зверненням виборця. Виборчою адресою військовослужбовця строкової служби є адреса дислокації військової частини (формування). Виборчою адресою виборця, який відбуває покарання у вигляді арешту, позбавлення або обмеження волі, є адреса установи виконання покарань. Виборчою адресою виборця, який проживає чи перебуває за межами України, є його поштова адреса в країні проживання (перебування).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).

Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Відповідно до Правил реєстрації місця проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Також слід зазначити, що згідно зі ст. 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення, проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання тягнуть за собою попередження. А ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за порушення, передбачені частиною першою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на викладене слід зазначити, що реалізувати право голосу на виборах за місцем фактичного перебування виборець без зареєстрованого місця проживання зможе, зареєструвавши своє місце проживання згідно із Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», або звернувшись до органу ведення Державного реєстру виборців у порядку статті 8 Закону України “Про Державний реєстр виборців” з мотивованим зверненням про визначення своєї виборчої адреси (без проходження реєстрації місця проживання), додавши до такого звернення підтверджуючі документи. Такими документами можуть бути документи, які підтверджують право власності на житло або оренду житла. Слід зауважити, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не є документом, що визначає виборчу адресу громадянина.

Інформація відділу ведення Державного реєстру виборців

Щодо можливості голосування на виборах осіб, які не мають зареєстрованого місця проживання, тобто у яких немає виборчої адреси