Бердянська міська рада - офіційний сайт

Комітет мікрорайону „АКЗ” наголошує на необхідності роз’яснення мешканцям правил поведінки на території об’єктів культурної спадщин

На минулому тижні за участі депутата міської ради Володимира Безверхого відбулося засідання комітету мікрорайону „АКЗ”, на яке були також запрошені представники відділу культури та адміністративного відділу виконкому. Одним з розглянутих питань було проведення робіт з впорядкування території братської могили жертв нацизму в районі Мерлікової балки. Ця братська могила взята на облік, як пам’ятка історії. Голова комітету мікрорайону „АКЗ” Василь Бокоч повідомив про те, що періодично силами комітету мікрорайону прибирають дану територію. Під час одного з таких прибирань було зафіксовано факт поховання тварин на території об’єкта культурної спадщини.

Представники відділу культури звернули увагу на те, що осквернення або руйнування братської могили чи могили Невідомого солдата, пам’ятника, спорудженого в пам’ять тих, хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни - радянських воїнів-визволителів, учасників партизанського руху, підпільників, жертв нацистських переслідувань, а також воїнів-інтернаціоналістів та миротворців, - караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Ст. 298 Кримінального кодексу України - незаконне проведення пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини.

Умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини чи їх частин - караються штрафом до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років.

Ст.43 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачає, що за умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їх частин винні особи притягаються до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

У ході обговорення на засіданні було прийнято рішення про необхідність проведення роз’яснювальної роботи членами комітету мікрорайону „АКЗ” і головами вуличних комітетів серед мешканців мікрорайону щодо правил поведінки на території об’єктів культурної спадщин, дотримання санітарних норм у рекреаційній зоні та відповідальності за порушення пам’яткоохоронного законодавства, зокрема: наруга над могилою, незаконні дії в зонах охорони пам’яток.

У квітні в рамках Дня довкілля у місті Бердянську комітет мікрорайону планує провести чергове прибирання даної території. На засіданні також було вирішено встановити інформаційну дошку, яка буде містити коротку історичну довідку про об’єкт культурної спадщини, та повідомлення про відповідальність за порушення законодавства в сфері охорони культурної спадщини. А саме, згідно статті 297 Кримінального кодексу України - Наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого.

Історична довідка:

Мерлікова балка – одне з найтрагічніших місць Бердянська. 19 жовтня 1941 року саме тут нацистськими загарбниками було розстріляно більше 800 людей єврейської національності. У повідомленнях Совінформбюро та в статті «Кривава трагедія у Мерліковій балці» газети «Більшовицька зірка» від 27.12.1944 р . зазначено: «Недавно жители города Осипенко (Бердянськ) получили из немецкой комендатуры приказ явиться с семьями на Мерликовую балку для отправки. Когда старики, женщины с детьми собрались в указанном месте, их окружили немецкие автоматчики и заставили рыть ров. Затем гитлеровские палачи открыли по своим жертвам огонь. Всего было расстреляно более 1000 человек...».

Розстріли людей в районі Мерлікової балки проводилися протягом всього періоду окупації (за спогадами мешканців). На пам’ятнику – текст: «Жертвам фашизму 1941-1943 от трудящихся города Бердянска».

Прізвища загиблих вказані в післявоєнних довідках про діяння нацистів. Деякі імена загиблих відновлені силами міського єврейського товариства. Комісією з розслідування злодіянь фашистів встановлено, що серед розстріляних було 316 дітей. Серед розстріляних відомі в місті сім'ї Беньмі, Могилевських, Лапідус, Ломоносових, Блехер, сім’ї Донензон, Левіним, Певзнер, Пінчук. Вік розстріляних - від 2 до 80 років.

Обеліск на братській могилі було встановлено у 1948 році, в 1968 році пам’ятник було замінено на новий.

Братська могила взята на облік, як пам’ятка історії, рішенням Запорізької обласної ради № 55 від 10.02.1971 р.

Комітет мікрорайону „АКЗ” наголошує на необхідності роз’яснення мешканцям правил поведінки на території об’єктів культурної спадщин