Бердянська міська рада - офіційний сайт

У Бердянську відкрито Центр допомоги жінкам, постраждалим від насильства

Сьогодні, 11 квітня у Бердянську відбулося відкриття Центру допомоги жінкам, постраждалим від насильства, в оновленій будівлі, яка була відремонтована та оснащена меблями і обладнанням за міжнародними стандартами завдяки спільним зусиллям Бердянської міської ради, Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, що діє за дорученням Уряду Німеччини, Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні та Міністерства соціальної політики України.

Притулок для постраждалих від домашнього насильства у Бердянську почав функціонувати у тимчасовому приміщенні ще у березні 2017 року як спільний проект Бердянської міської ради та міжнародних організацій. За цей час допомогу в ньому отримали 74 жінки та 89 дітей.

У таких Центрах надають комплексну допомогу жінкам, які стикнулися із проблемою та потребують безпечного місця перебування, де можна отримати необхідну психологічну, соціальну та правову підтримку, аби відновити внутрішні ресурси і прийняти рішення щодо подальшого життя.

Під час відкриття міський голова Володимир Чепурний подякував міжнародним партнерам в реалізації такого важливого проекту для Бердянська та вручив пам’ятні адреси всім, хто брав участь у проекті: “Я радий вітати сьогодні на відкритті Центру допомоги жінкам, постраждалим від насильства, усіх гостей, які більш ніж півтора року докладали значних зусиль для того, щоб у Бердянську відкрився такий важливий соціальний заклад. Від імені усіх бердянців дякую представникам двох проектів німецького товариства міжнародної співпраці GIZ, фонду народонаселення ООН, заступниці міністра соціальної політики України, заступнику голови обладміністрації, представникам громадських організацій. Велика подяка також представнику архітектурного бюро Андре Янка та представникам будівельної компанії «Дивиком», завдяки зусиллям яких у приміщенні зроблено сучасний якісний ремонт. Ми впевнені, що відкриття Центру надасть реальну допомогу жінкам, які цього потребують. Сподіваємося, що спільна робота соціальних служб та поліції призведе до зменшення кількості випадків насильства щодо жінок”.

Наталія Федорович, заступник міністра соціальної політики України, підкреслила, що дуже знаково, що саме в Бердянську відкрито Центр, який відповідає нормам нового закону, прийнятого в Україні в 2017 році. “Важливо, коли реалізація цього закону підгримується на місцях і міський голова особисто опікувався ходом реалізації проекту. Чому це важливо — кожна людина, кожен громадянин України, міста, селища та громади має відчувати себе захищено. Прекрасно, що такий притулок відкрито з дотриманням міжнародних стандартів за допомогою наших міжнародних партнерів — Уряду Німеччини, фонду GIZ та Фонду ООН у галузі народонаселення. І ми їм дякуємо за це. Наголошую, що вкрай важливо, що є розуміння зі сторони міської та обласної влад важливості реалізації цього закону. Я переконана, що відкритий Центр буде місцем абсолютного захисту жінок, жінок з дітьми, які страждають та потерпають від домашнього насильства. Подібні притулки повинні бути відкриті в усіх містах України, але Бердянськ серед перших, який, розуміючи ці потреби, відреагував швидко на можливість впровадження цього проекту”.

Едуард Гугнін, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації, відзначив, що дуже важливо, що подібні проекти реалізуються, особливо за підтримки міжнародних партнерів. “Дуже приємно, що спільні проекти з Урядом Німеччини реалізуються не тільки в сфері охорони здоров’я, розвитку освіти, а й у вирішенні такої нагальної проблеми як домашнє насильство. На жаль, така проблема існує, але дуже добре, що подібні заклади відкриваються і вона починає вирішуватись системно. Сподіваюсь, що за допомогою таких проектів будуть відкриватися й інші соціальні заклади. Тому це не завершення якогось окремого проекту, цей проект показує системну взаємодію між Україною, органами влади та міжнародними організаціями для вирішення тих соціальних проблем, які існують в нашій державі”.

Вольфганг Мьоссінгер, Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина в Донецьку з офісом в Дніпрі відзначив: “Нам дуже приємно від того, що ми мали змогу спільно працювати з Фондом ООН у галузі народонаселення і мали спільно втілити цей проект у життя. Цей проект дуже важливий, як вже зазначав заступник міністра, дуже важливо дати жінкам ті права, які належать їм за законом. Цей проект є доповненням до тих проектів, які вже були реалізовані в Бердянську, і які наразі реалізуються, як приклад, великий інфраструктурний проект в міській лікарні. Це ще раз свідчить про те, що ми в Німеччині стежимо за розвитком подій тут в Україні, яка є для нас важливим партнером, в місті Бердянськ та Маріуполь, в акваторії Азовського моря. Саме тому ми бажаємо успіхів та гарних результатів всім тим, хто буде працювати в цьому новому Центрі. Я висловлюю слова вдячності за співпрацю та підтримку, яку ми отримали з боку міської ради, з боку обласної ради та заступника міністра соціальної політики”.

Александр Отто, керівник проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ “Психологічна підтримка та робота з конфліктами» в свою чергу відзначив, що робота, яка направлена на допомогу та підтримку жертв домашнього та гендерного насильства, є як складною, так і дуже важливою. “Така допомога вимагає дуже якісного співробітництва та взаємодії з боку різних організацій, як державних, так і недержавних. Цей проект став яскравим свідченням того, чого можливо досягти при гарній взаємодії та кооперації. Від імені Німецького товариства міжнародного співробітництва висловлюю слова вдячності за співпрацю Бердянську, Києву, Міністерству соціальної політики України та нашому партнеру Фонду ООН у галузі народонаселення”.

Павло Замостьян, заступник представника Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні, приєднуючись до слів вдячності та привітань з цією важливою подією зазначив, що цей проект планувався ще у 2016 році. З березня 2017 року в Бердянську почав працювати тимчасовий притулок в орендованому приміщенні, оператором якого була громадська організація. “Сам проект передбачав не тільки обладнання приміщення, його ремонт, але й створення системи взаємодії та реагування на домашнє насильство всіх залучених органів та установ — це і поліція, і соціальні служби, медицина, правова допомога. Сама така міжсекторальна взаємодія є ключем до успіху і найкращим міжнародним стандартом реагування на подібні прояви насильства. Притулок та мобільна бригада, яка також підтримувалася в рамках цього проекту, є важливими складовими. І сьогодні ми раді, що притулок відкрив двері в новому сучасному, обладнаному за найвищими стандартами приміщенні. В той же час сподіваюсь, що в нашому суспільстві насильство щодо жінок буде вкрай рідким явищем, які ми всі разом як громада не будемо толерувати, а реально реагувати, щоб його максимально зменшити”.

Бердянський Центр став другим в Україні, який відкрили за підтримки GIZ та Фонду народонаселення ООН. Перший такий притулок вже працює в Кривому Розі. Це вже дев'ятий притулок, відкритий в Україні за минулий і поточний рік.

Щодо роботи притулку допомоги жінкам, постраждалим від насильства, то його робота основана на Положенні, затвердженому Постановою Кабміну України, адреса його є анонімною задля безпеки жінок, до нього можуть скеровувати соціальні служби та поліція. Він розрахований на одночасне перебування 12 жінок з дітьми. Перебування можливе від 2 до 3 місяців, максимально до 6 міс, і він не є місцем постійного проживання - це тимчасовий захист від проблеми, перед якою постала жінка та діти.

Після відкриття Центру та прес-брифінгу відбувся круглий стіл на тему «Впровадження нових механізмів запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі».

Згідно статистичних даних, в Україні щороку реєструють понад 100 тисяч звернень від жінок з приводу домашнього насильства, більше 20% постраждалих потребують тимчасового притулку та тривалої соціально-психологічної допомоги. У 2018 році до правоохоронних органів та Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надійшло 89 звернень про факти насилля в сім’ях, а близько 40 звернень щомісячно надходить на телефон Гарячої лінії мобільної бригади м. Бердянськ та Бердянського району.

 

У Бердянську відкрито Центр допомоги жінкам, постраждалим від насильства