Бердянська міська рада - офіційний сайт

До відома виборців з обмеженими можливостями, які бажають голосувати на виборчій дільниці та не за місцем реєстрації

Статтею 86 Закону України “Про вибори народних депутатів України” визначено порядок організації голосування виборців за місцем перебування. Так, виборцю, який внесений до списку виборців на виборчій дільниці, але за віком, у зв'язку з інвалідністю чи за станом здоров'я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця.

Для організації голосування виборців, не здатних пересуватися самостійно, за їх місцем перебування дільнична виборча комісія в останній день перед днем голосування на своєму засіданні виготовляє витяг із списку виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. До витягу із списку виборців включаються:

1) без рішення комісії — виборець, постійно не здатний самостійно пересуватися, щодо якого у списку виборців зазначена відповідна відмітка (НСП), якщо такий виборець до 12 години останньої суботи перед днем голосування письмово або особисто не повідомив відповідну дільничну виборчу комісію про бажання проголосувати у приміщенні для голосування;

2) за рішенням дільничної виборчої комісії — виборець, який тимчасово не здатний самостійно пересуватися, на підставі його заяви та довідки медичної установи про стан його здоров'я.

Таким чином, виборець, постійно не здатний самостійно пересуватися, який має бажання і можливість проголосувати у приміщені виборчої дільниці, а не на дому, має можливість зробити це, повідомивши про даний намір дільничну виборчу комісію у зазначений вище строк.

Виборець, який тимчасово не здатний пересуватися самостійно, поштою або через інших осіб подає власноручно написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування із зазначенням місця перебування виборця. Така заява разом з довідкою медичної установи про стан здоров'я виборця повинна бути подана до дільничної виборчої комісії не пізніше 20 години останньої п'ятниці перед днем голосування.

Якщо виборець з обмеженими можливостями має бажання особисто відвідати виборчу дільницю, але через те, що приміщення для голосування розташоване не на першому поверсі, в’їзд до дільниці не обладнано пандусом або з інших причин, він може обрати іншу найближчу дільницю для голосування, яка відповідає вимогам доступності.

Так, відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 893 "Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси" для тимчасової зміни місця голосування будь-який виборець може звернутися із відповідною заявою до 15 липня включно до органу ведення Державного реєстру виборців за вказаним у цій заяві місцем перебування виборця в день виборів (повторного голосування), референдуму чи місцезнаходженням виборчої дільниці, дільниці для голосування, яку він просить визначити місцем його голосування, або за виборчою адресою заявника, яка визначається відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців".

При поданні заяви громадянин пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, – паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України). Вимогу стосовно додавання до заяви про тимчасову зміну місця голосування документів (копії документів), які підтверджують необхідність такої зміни, скасовано.

Слід однак зазначити, що для виборців з інвалідністю, які не можуть самостійно пересуватися, не передбачено законної можливості подати заяву про зміну місця голосування через довірену особу. В Законі України “Про Державний реєстр виборців” зазначається, що виборець, який постійно нездатний пересуватися самостійно, може уповноважити на подання заяви іншу особу. Але це стосується лише заяви про зміну персональних даних. Заява ж про тимчасову зміну місця голосування виборцем має бути подана особисто.

До відома виборців з обмеженими можливостями, які бажають голосувати на виборчій дільниці та не за місцем реєстрації