Бердянська міська рада - офіційний сайт

Як вибрати якісні продовольчі товари на Новий рік і Різдво


Мине ще кілька днів – і підготовка до Новорічних та Різдвяних свят вийде на фінішну пряму, коли потік людей направляться до магазинів за закупками харчів до святкового столу. У цей час до продовольчих магазинів, супермаркетів, на ринки завозяться продукти у значно більших, ніж зазвичай, обсягах та проводяться улюблені багатьма розпродажі, святкові акції.

Незважаючи на піднесений настрій у передчутті свята, споживач при покупці будь-яких харчів, особливо акційних, повинен бути уважним, щоб не зіпсувати неякісним продуктом свята собі чи близьким, друзям.

Перше, на що ми звертаємо увагу при покупці продуктів - зовнішній вигляд. Упаковка товару із зазначенням маркування та термінів реалізації - це практично паспорт товару, вона повинна бути ціла, без вм'ятин і тріщин. Навіть трохи надірвана коробка може призвести до псування продукту.

Уважне ознайомлення з інформацією про товар (маркування продукції) дозволить Вам дізнатися про складові продукту й термін його зберігання. Перевіряйте термін придатності навіть у тих продуктах харчування, які можна дуже довго зберігати (наприклад, крупи). Пам'ятайте: чим коротше термін зберігання продукту, тим він корисніший і містить менше консервантів. Важливо пам'ятати - термін придатності може бути тільки один, і встановлює його не магазин, а виробник продуктів. Магазин зобов'язаний дотримуватися термінів реалізації та умови правильного зберігання. Якщо термін придатності відповідний, а товар зіпсований - значить, або переклеєні дати реалізації, або товар неправильно зберігався, і він небезпечний у вжитку. Якщо є можливість - порівняйте декілька упаковок одного і того ж товару, але різних дат виробництва: шрифти і їх колір повинні співпадати, якщо вони різні - значить, одна з дат проставлена не виробником, такий товар краще не купувати.

Водночас далеко не всі громадяни обізнані, у чому конкретно полягають їхні права, і не всі вміють ними користуватися. Так, відповідно до статті 4 Закону України «Про захист прав споживачів», під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб вони мають право на: належну якість продукції та обслуговування; безпеку продукції; необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця); відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції) тощо.

Харчові продукти, як вітчизняного, так і іноземного виробництва, що реалізуються на території України, повинні бути безпечними для життя і здоров'я людей, відповідати вимогам українського законодавства з безпеки та окремим показникам якості харчових продуктів.

Купуючи продукти харчування, необхідно звернути увагу на наявність маркування, яке передбачає собою інформацію для споживача про:

 • загальну назву харчового продукту, його масу або об’єм;

 • склад харчового продукту, якщо він виготовлений з кількох складників, із зазначенням переліку назв використаних у процесі виготовлення інших продуктів харчування, харчових добавок;

 • харчову та енергетичну цінність;

 • кількість харчового продукту у встановлених одиницях 
  виміру;

 • часові характеристики придатності харчового продукту;

 • термін придатності;

 • найменування, адресу виробника та місце виготовлення;

 • номер партії виробництва;

 • умови та рекомендації використання, якщо харчовий продукт потребує особливих умов зберігання;

 •   інформацію щодо місця походження для харчових продуктів, які лише упаковані або розфасовані  в  Україні,  якщо  відсутність такої інформації може ввести в оману споживача та інше.

Відсутність на товарі маркування державною мовою та відповідної інформації свідчить про те, що товар є неякісним та можливо навіть небезпечним для вживання.

Вимагайте у продавця супровідний документ, що підтверджує безпечність і якість продукту (це документ від виробника). Зберігайте чеки для того, щоб, якщо знадобитися, без проблем довести факт покупки.

Але, навіть обравши товар з нормальним терміном придатності, Ви не застраховані від того, що на столі опиниться неякісний продукт.

Процес зберігання і транспортування товару також має важливе значення. Особливо це стосується швидкопсувних продуктів – молочних, м’ясних, ковбасних, рибних та інших.

Сподіваємось, що дотримання цих нехитрих порад дасть можливість забезпечити себе і своїх близьких  якісними продуктами харчування.


Як вибрати якісні продовольчі товари на Новий рік і Різдво