Бердянська міська рада - офіційний сайт

Науково-практична конференція, присвячена 100-річчю Української революції

У вівторок, 4 квітня, у ЗОШ № 1 відбулася науково-практична конференція «Національно-визвольні змагання 1917 року – перший досвід українського державотворення у ХХ столітті», присвячена 100-річчю Української революції. У конференції взяли участь директор ЗОШ № 1 Наталія Волкова, методист відділу освіти Світлана Васильєва, керівник міського методичного об'єднання вчителів історії Вікторія Некрасова, головний спеціаліст відділу внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю, взаємодії з військовими частинами та учасниками АТО Ігор Зубрицький, директор Осипенківського краєзнавчого музею Олег Будяк, голова міського громадського осередку Всеукраїнського товариства “Просвіта” Володимир Пилипенко та педагогічні працівники загальноосвітніх та вищих навчальних закладів. У заході також взяли участь співробітники Осипенківського народного краєзнавчого музею (Осипенківська сільська об єднана громада Бердянського району) і вихованці юнацької краєзнавчої студії "Джерельце" при музеї, які розповіли про повстанський рух у Приазовї часів Української революції і продекламували патріотичні вірші поета-земляка Володимира Сіренка.

Мета конференції - вшанувати традиції боротьби за незалежність і соборність України та військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності; підвищити інтерес до історії України; підвищити теоретичний рівень педагогічних працівників.

У своїх тематичних виступах Волкова Н.А., Некрасова В.Л., Пилипенко В.Ф., Дімітров В.В., Фокіна С.А., Зубрицький І.І., Войникова О.С., Доценко К.О., Сагірова Т.Д., Курбіцька А.О. розповіли, що в ході революції український народ вперше в ХХ столітті створив суверенну національну державу, в якій були усі належні ознаки: територія, кордони, символи, органи влади, військо, гроші, мова. Розбудовою Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки українці довели свій потенціал національного державотворення. Вперше після століть бездержавності відбулося об’єднання в одній соборній державі східних і західних українських земель. Досвід самостійної соборної України відіграв вирішальну роль у подальшій визвольній боротьбі українців.

 

Історична довідка про те, як відбувалась українська революція у Бердянську

 29 жовтня 1917 року 103 депутати Бердянської ради (за ними стежив багатотисячний натовп) обговорювали петроградські події. Більшістю голосів було засуджено більшовицький переворот. На засіданнях ради у зв’язку з загостренням політичної кризи було вирішено створити в місті Тимчасовий революційний комітет із представників рад, міського й повітового самоврядування, центрального бюро профспілок, заводських комітетів і соціалістичних партій. Більшовики Бердянська, не отримавши більшості в радах 31 жовтня 1917 р., зібралися на загальні збори, де прийняли рішення про захоплення влади в місті. Але спроба більшовиків захопити владу в місті в жовтні – листопаді 1917 р. закінчилася поразкою. 10 грудня 1917 р. рішенням Бердянської міської думи було визнано Центральну Раду вищим органом влади в Україні. У всіх волостях Бердянського повіту було засуджено заколот більшовиків у Петрограді та визнано Центральну Раду. Влада більшовиків остаточно була встановлена силою в Бердянському повіті лише в січні 1918 р. при допомозі військ з більшовицьких російських військ. Здобутки революції та причини її поразки мають стати важливим уроком для сучасної України. У грудні 1917 року радянською Росією було розпочато збройну агресію проти молодої Української Народної Республіки, внаслідок якої на значній частині України було встановлено комуністичний тоталітарний режим, який здійснював політику державного терору, проводив політичні репресії, депортації та війни, організовував голодомори. Способи та методи, які застосовували більшовики 100 років тому, активно використовуються Росією у “гібрідній” війни проти України, під час анексії Криму, окупації окремих районів Донецької і Луганської областей. У нинішній війні з російським агресором за свободу і незалежність важливо не допустити прорахунків, які були 100 років тому та призвели до поразки української революції,- внутрішніх незгод за умов зовнішньої агресії.

   

Науково-практична конференція, присвячена 100-річчю Української революції