Бердянська міська рада - офіційний сайт

Витоки народження міста

Віктор Михайличенко - заслужений журналіст України.

Народження міста Бердянська відзначено в історичному календарі досить точно. Ще в 1817 році, коли генерал-губернатором Новоросійського краю був французький і російський державний діяч герцог Рішельє, питання про будівництво Азовського порту обговорювалося в Уряді Сенаті. 

... Багата і цікава історія Приазов'я. Наш край, за свідченнями археологів, людина населяв з раннього палеоліту. Одні народи змінювалися іншими, і час, здавалося, безжально знищувало їх сліди. Але й час безсило перед творіннями людини. Основними пам'ятниками, що дійшли до нас у відносній схоронності, є кургани. Кургани з'являються на початку епохи бронзи - III тис. До н. е. В приазовських степах налічується величезна кількість курганів. Одні з перших відомостей про поселенців нашого краю ми дізнаємося ще з творів грецького історика Геродота. Він писав, що територію вздовж Меотійського озера (Азовського моря) до VIII століття до н. е. займали кіммерійці, до III століття до н. е. - Скіфи. Античні автори писали, що центром скіфських кочовищ були річка Агару і Агарський мис (річка Берда і Бердянська коса) і весь район називали агар. Казковими були багатства Агар. Не випадково сама назва «Агару» - по скіфському означає «рясна». Скіфи займалися скотарством, землеробством, металургією, чеканили монети, воювали. У 1977 році на північ від Бердянська був розкопаний Нововасилівське скіфський курган періоду IV століття до н. е. Були знайдені золоті прикраси: підвіски, бляшки, елементи кінської вуздечки. Всі золоті вироби експонуються в Києві в музеї коштовностей на території Києво-Печерської лаври. 

В ІІІ ст. до н. е. скіфи були витіснені сарматами. Відомо, що це був дуже могутній народ. Потім починається хвиля пересування народів: в Приазов'ї побували Готті, гуни. авари, хазари, кара-булгари, мадяри. У Приазов'ї та Причорномор'ї приходять і печеніги. В середині ІХ ст. печеніги, ослаблені боротьбою з Київською державою, поступилися місцем половцям, які прийшли з Заволжжя (після падіння в Х в. Хазарського каганату). 

В ХІІІ ст. після розгрому ханом Батиєм Київської Русі до Північного Приазов'я прийшли татаро-тюркські племена, котрі входили в орду Ногая. Так з ХІІІ ст. в Приазов'ї влаштувалися ногайці, які прожили в нашому краї до середини XIX століття.

Наприкінці XVII в. Росія вела війни з Туреччиною за вихід у Чорне море. Ще під час царювання Петра І Росія захопила фортецю Азов. Однак в 1719 році Туреччина повернула ці землі. А в 1739 році Росія відібрала їх і ще отримала Північне узбережжя Азовського моря до річки Берди. Коли в 1769 році почалася чергова війна з Туреччиною, Катерина ІІ в наступному році видала указ про будівництво Дніпровських укріплень вздовж річок Берда та Кінські води. Були побудовані 7 фортець, дві з них - Захаровская і Петровська - були споруджені на річці Берда в межах нинішнього Бердянського району. Правобережжі річки Берда, де розташований Бердянськ, стало російським лише в 1783 році, коли Крим був приєднаний до Росії.

Звільнення Північного Приазов'я та Чорноморського узбережжя від турецько-татарського панування створило можливості для розвитку південних околиць Росії. Починається перша переселення. З одного боку сюди переселялися вільні і кріпаки, з іншого боку - поміщики, офіцери, чиновники, яким уряд роздавав землі Північного Приазов'я. У 1784 році була утворена Таврійська область, перетворена в 1802 році в губернію. Північна частина Таврії була виділена в Мелітопольський повіт, в який і увійшли землі нашого краю.

Заселяючи край вихідцями з центральної Росії, царський уряд залучав іноземних поселенців, насамперед німців з Багема, Баварії. Їм роздавали землі і звільняли від податків на 30 років. Таким чином, на початок ХІХ століття територія нашого краю була заселена кріпаками селянами поміщицьких угідь, державними селянами, німецькими колоністами і ногайцями. Найбільше число поселень мали ногайці. Поступово вони стали переходити до більш осілого способу життя, стали займатися хліборобством, торгівлею, досягли певних успіхів і потребували установі міста, ринку збуту.

Спочатку за проектом де-Мезона в 1817 році місце для міста було вибрано на річці Обіточной. Граф Рішельє в цьому ж році вирішив тут будувати пристань.

Будівництво почалося в гирлі річки Обіточной, де й виник нинішній місто Приморськ. Однак незабаром з'ясувалося, що для порту це місце було вибрано вкрай невдало. І в 1824 році граф М. С. Воронцов, новий генерал-губернатор, доручив адміралу А. Грейгу спорядити експедицію на чолі з капітаном другого рангу Критським і геодезистом Манганарі, які повинні були відшукати зручне місце для спорудження пристані на Північному Приазов'ї. У сиру, холодну, вітряну осінь 1824 Критський виконав дане йому доручення і в рапорті М. С.Воронцову написав: «Бердянська коса перевершує неймовірно гідністю своїм Обіточна, і на ній ви можете завести пристань і порт, який хіба Севастополю поступиться ...»

І ось 3 листопада 1827 був оформлений акт про відмежування землі для причалу і міста. З цього дня і веде свій родовід Бердянськ. В цьому ж році на березі затоки була споруджена пристань. Виросло тут і невелике селище, яке поклало початок майбутньому місту.

В очевидній вигоді вибору місця для Бердянського порту переконався і імператор Микола I, особисто відвідав Приазов'ї 20-21 жовтня 1828, слідуючи з Маріуполя до Криму.

Вже 1 липня 1830 відбулася урочисте відкриття причалу, про що сповістили газети Росії. Авторитет нового порту швидко ріс, і в 1835 році Бердянськ отримав статус міста. У 1838 році його населення становило 3200 жителів, а в 1842 році Бердянськ став повітовим центром.

Тоді ж, 31 січня 1845, був заснований перший герб Бердянська та Бердянського повіту, опис якого знаходимо в другому повному зібранні законів Російської імперії: «... у верхній смузі, в зеленому полі, - срібна ногайська кибитка і чорний плуг, що означають напівкочовий побут поселених в сем повіті ногайців та заняття хліборобством інших місцевих обивателів, а в нижній частині, в блакитному полі, - чорний якір, що виражає суміжними того повіту з морем ».

До цього часу тут була відкрита митна застава: з Маріуполя та Одеси сюди переселилися кілька зарубіжних представників (негоціантів) з їх конторами із закупівлі та відправці зерна за моря-океани.

Ще в 1838 році було споруджено Ніжнебердянскій маяк, який представляє собою 23-метрову восьмигранну білокамінну вежу з помаранчевою смугою посередині. Перші слабкі маякові вогні парусні кораблі, бороздившие Азовське море, побачили в 1840 році. І через майже півстоліття, в 1883 році, на зміну гасових ламп прийшли електричні. Маяк-ветеран, реконструйований і оснащений новим обладнанням, і нині несе свою вахту, вказуючи шлях кораблям до рідних берегів.

Для захисту міста від повені та захисту вантажів від хвиль і вітрів в 1869 році було споруджено хвилелом довжиною 640 метрів. Зростала кількість каботажних судів.

З портом, морем пов'язане поняття «рибний базар». В ХІХ ст.-ХХ в. рибний базар знаходився неподалік від нинішньої Приморської площі. Тут йшла жвава торгівля свіжою, в'яленою, копченою рибою. Тут же укладалися договори на продаж і вивезення риби в багато місця Росії.

Місто розвивалося і ріс, хоча на перших порах забудова його велась безсистемно і хаотично. У центрі зводилися особняки знаті, купців, священиків, службові приміщення. А на околицях виникали бердянські слобідки: Матроська, Німецька, Солдатська (більш відома як Ліски), Собача балка, Гаврилівка, Ближні та Дальні Макорти ...

І ось, нарешті, 10 квітня 1862 царем Олександром II за сприяння міського голови Н. С. Кобозєва був затверджений план повітового міста Бердянська, складений проектувальниками Одеси. За планом вулиці були прямі, що втікають до моря. Це планування збереглася до наших днів в центральній частині міста. Заборонялося будувати будинки вище другого поверху. Прекрасні будівлі прикрашали наше місто: Зимовий театр, будівля міської управи (ратуші), готель «Брістоль» (нині Будинок культури заводу «Південгідромаш»), чоловічої класичної гімназії (нині головний корпус педагогічного інституту), Вознесенський собор, Лютеранська церква та інші.

В середині минулого століття в Бердянську основним «роботодавцем» все ще залишався морський порт. Завершилося будівництво хвилелому, який був прийнятий спеціальною комісією 24 березня 1869. Ця споруда з каменя довжиною 640 метрів з двома портовими вогнями на кінцях - покажчиками проходу в гавань, розташоване на відстані 859 метрів від берега, і понині вірно служить портовикам. В передвечірній час, коли за хвилелом закочується сонце, їм можна помилуватися з Приморської площі або з набережної на вулиці Горького.

Поголос про новий приморському портовому місті розносилась далеко за межами краю, за кордоном. Одне за одним виникали в Бердянську торговельні консульства Греції, Англії, Італії, Іспанії, Австро-Угорщини, Франції, Данії та інших держав. Зростаючу значущість порту підкреслювала в 1867 році пам'ятна книга Таврійської губернії: «Тепер уже немає сумніву, що для всього Азовського узбережжя Бердянський порт буде тим, що Одеса для чорноморських берегів».

У 1876 році на посаду градоначальника і начальника порту було призначено учасника Севастопольської оборони, контр-адмірал П. П. Шмідт - батько легендарного «червоного адмірала» Петра Шмідта, який очолив в 1905 році революційне повстання на крейсері «Очаків». Людина прогресивних поглядів, контр-адмірал П. П. Шмідт багато зробив для розвитку порту та міста.

Кожен, обраний і на посаду міського голови, - це епоха в житті Бердянська. Біля керма міської влади близько 20 років стояв Н. С. Кобозев. У минулому столітті ці обов'язки також гідно виконували І. Ф. Матіас, І. Ф. Геммерле, В. І. Сахань, К. П. Константинов, К. С. Аргиропуло, І. Д. Деметріадіс, В. Е. Гаєвський, В. І. Анопов та інші, відомі на той час люди.

У другій половині століття в місті з'явилися невеликі промислові підприємства, відкрилися банки. У всій Європі був відомий завод Д. Гріевза з виробництва жниварок. Заводи сільгоспмашин відкрили Шредер і Матіас. Немов гриби після дощу з'явилися канатно-ШПАГАТНО фабрика Вінця і Янцена, свічково-воскової завод Сельстрема, ковбасна фабрика Ліцмена, пивоварний завод Феттер, макаронна фабрика Клавдіна, друкарня Едігер. Італійці побудували міську електростанцію. Перетворення Бердянська в портово-промисловий і торгово-купецьке місто, зусилля демократично налаштованих кіл супроводжувалися значними змінами в його зовнішності. До цього часу в місті виходили дві щоденні газети, працювали три бібліотеки, чотири книгарні, водопровід, малося освітлення. У 1899 році, після багатьох бюрократичних труднощів і тяганини, Бердянськ нарешті отримав залізничне сполучення зі станцією Чаплине.

На зорі ХХ століття населення міста, згідно «Повному географічному опису нашого отечества» під редакцією В. П. Семенова-Тянь-Шаньского «... по переписом 1897 року налічувалося 26,5 тисячі душ обох статей - майже порівну чоловіків і жінок ... В місті близько десяти православних храмів, дві єврейські і одна караїмська синагоги, маються чоловіча та жіноча гімназії, морехідні класи, міське училище і пр., а також кілька кредитних установ ... Крім обширної вивізного торгівлі, головним предметом якої є зерно і менше мука, Бердянськ веде досить велику і внутрішню торгівлю, будучи при цьому значним розподільним ринком одержуваних товарів для вельми широкої округи ».