Бердянська міська рада - офіційний сайт

Бібліотеки міста

Перша згадка про книгозбірню відноситься до  1843 року, коли  при  митниці  була заснована  бібліотека, користуватися якою могли і звичайні бердянці. Проіснувала вона недовго, але з цього моменту у  місті почали відкриватися  земські бібліотеки та бібліотеки при різноманітних навчальних закладах (школах, народних училищах), які обслуговували не лише учнів, а й усіх жителів повіту.

У 1892 році мешканцем Бердянська  Е.Г.Ростовським місту була подарована  приватна бібліотека, яка стала основою міської публічної бібліотеки. Саме цей рік вважається датою заснування Центральної міської бібліотеки, однієї з найстаріших бібліотек Запорізької області .

На 1910 рік в Бердянському повіті  нараховувалося  196 бібліотек, в тому числі 170 шкільних.

В період Лютневої революції, Громадянської війни 1918-1921 рр.  більшість бібліотечних установ були зруйновані та розграбовані.

У 1921 році поступово налагоджується система народної освіти. Бердянськ активно включається у всенародний похід по ліквідації неграмотності. Разом з освітянами цю роботу виконують і бібліотечні працівники міста. При школах, клубах відкриваються «хати-читальні», де проводяться голосні читання, прищеплюється любов до книги та знань. Вже до кінця 1921 року в Бердянську успішно працюють 3 державні і 14 відомчих книгозбірень. В 1937 році була відкрита перша дитяча бібліотека.

В роки ІІ Світової війни  нацистськими загарбниками було зруйновано 42 книгозбірні з фондом 487138 екземплярів книг. А вже в 1943 році, після визволення міська, бібліотека №1 відновила свою роботу. По вул. Дюміна ( у старому корпусі СШ №1) збереглася невелика двоповерхова будівля, де в одній кімнаті розмістилися одразу три бібліотеки:  міська бібліотека №1, дитяча бібліотека та бібліотека машинобудівного технікуму. Знову відкриваються бібліотеки при навчальних закладах, будинках відпочинку, санаторіях. У 1952 році в місті крім двох державних бібліотек обслуговували читачів ще 42 книгозбірні різних систем і відомств: 18 шкільних, 1 педінституту, 3 технікумів, 2 відділів агітації і пропаганди, 18 профспілкових і технічних. З кінця 1950-х років були  відкриті  бібліотеки  в мікрорайонах Ліски,  8 березня та Слобідка – філії № 4, 3 та 6. В 1967 році міська бібліотека №1 була розміщена в будинку по вул. Пушкіна,14, де перебуває і зараз.

В 1976 році   була розпочата загальнодержавна централізація бібліотечного обслуговування  населення, міська бібліотека № 1  очолила Централізовану бібліотечну систему ЦБС, в яку зараз входять 9 бібліотек (центральна і 8 бібліотек-філій).

Сьогодні централізована бібліотечна система переживає якісно новий етап свого розвитку. Бібліотеки стали сучасними культурними, освітніми та інформаційними осередками міста, які для жителів Бердянська забезпечують доступ не тільки до суто бібліотечних, але й вітчизняних і світових інформаційних ресурсів. В бібліотечних фондах зберігається понад 278000 екземплярів видань. За роки існування в бібліотеках  сформований цінний фонд довідкової, галузевої, художньої літератури, який поповнюється  за  рахунок  державного та місцевого бюджетів, благодійних надходжень.

Враховуючи роль публічної бібліотеки у житті громади міста, а також роль глобальної мережі Інтернет як феномену взаємодії особистості з усім суспільством одразу, Центральна бібліотека  у 2003 році вдруге прийняла участь у конкурсі проектів “Інтернет для читачів публічних бібліотек” LEAP - III, оголошений Відділом преси, освіти та культури Посольства США в Україні,що забезпечило придбання комп'ютерного обладнання та програмного забезпечення, оплату послуг провайдера для безперешкодного доступу до Інтернету, тренінги для співробітників та користувачів.

На початку 2005-2006 рр. Центральна бібліотека приймала участь в конкурсі проектів посольства США LEAP Connekt та LEAP Connekt II. В результаті перемоги в конкурсі програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» у 2011 році ЦБС отримала  комп’ютери з програмним забезпеченням, принтери та  сканери.

За фінансової підтримки міськвиконкому у бібліотеці-філії № 9, яка обслуговує дітей, у вересні 2005 року відкрито дитячу інформаційно-дозвіллєву вітальню, у березні 2007 року відчинила двері інтернет-вітальня для дітей у бібліотеці-філії №10. В 2008 році було підключено до інтернету бібліотеку-філію №3, яка знаходиться у мікрорайоні 8 Березня.

Бібліотека-філія №9 для дітей  брала участь у шостому фестивалі дитячого читання “Книгоманія – 2007” в рамках Всеукраїнського вересневого Форуму видавців  у м. Львів. Дитяча книгозбірня була визнана однією з 10-ти найкращих бібліотек України для дітей.

 Для збереження бібліотечних фондів та розширення кола послуг, вдосконалення бібліотечного обслуговування запроваджені послуги ксерокопіювання у центральній бібліотеці, бібліотеках-філіях №9, №10, №3.

З 2011 року центральна бібліотека організовує цикл щорічних  благодійних акцій для дітей з обмеженими можливостями по збору книжок, іграшок, пізнавальних ігор, канцтоварів, що сприятимуть духовному, творчому, інтелектуальному розвитку. Все зібране урочисто передається до соціальних установ в день Святого Миколая. В акціях приймають участь старшокласники ЗОШ, студенти ВУЗів, училищ, ліцеїв, бібліотечні працівники.

При бібліотеці №7 створено музей  старовинної книги та екслібриса, а при філії №1 міні-музей «Історія Слободки».

Центральна бібліотека з жовтня 2015 року приступила до реалізації нового спільного пілотного проекту «Працевлаштування та розвиток трудових ресурсів в бібліотеках», який виконується в рамках Української Ініціативи з Підвищення Впевненості (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та адмініструється IREX/Україна в рамках програми «Бібліоміст».

У 2017 році центральна бібліотека прийняла участь в проекті «Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО та постраждалого від конфлікту населення в Україні» за підтримки Міжнародної організації з міграції з індивідуальним проектом «BRD: Море ідей - море можливостей!».

Також з 2017 року в центральній бібліотеці організовані курси комп’ютерної грамотності для людей поважного віку «З ІТ на ТИ». Проводяться  заняття, масові заходи, IQ – перерви та арт - брейки.

Колектив  Центральної бібліотечної системи перебуває в постійному творчому пошуку, приймає участь у різноманітних міжнародних конкурсах та проектах, державних та обласних дослідженнях, професійних семінарах, тренінгах.

Назва бібліотеки

Адреса, телефон

Графік роботи

Центральна бібліотека

вул. Пушкіна, 14

4-55-14, 7-28-98

 

9.00-17.00

Вих..п’ятниця,

субота

Бібліотека-філія № 1

вул. Чубаря, 104/24

9.00-17.00

Вих.субота,

неділя

Бібліотека-філія № 2

вул. Ярослава Мудрого, 4 (Шаумяна)

9.00-17.00

Вих.неділя,

понеділок

Бібліотека-філія № 3

Петровський шлях, 62/1 (Калініна)

т. 5-53-46

9.00-17.00

Вих.неділя,

понеділок

Бібліотека-філія № 4

вул. Ревуцького, 58 а

т. 3-34-95

9.00-17.00

Вих.субота,

неділя

Бібліотека-філія № 5

вул. Нагорна, 5/4

(50 років СРСР)

т. 2-35-79

9.00-17.00

Вих.п’ятниця,

субота

Бібліотека-філія № 7

вул. Волонтерів, 51а

(Піонерська)

9.00-17.00

Вих.неділя,

понеділок

Бібліотека-філія № 9

Азовський проспект, 37/9 (Леніна)

т.4-73-64

9.00-17.00

Вих.п’ятниця,

субота

Бібліотека-філія № 10

вул. Волонтерів, 51а

(Піонерська)

9.00-17.00

Вих.неділя,

Понеділок