Бердянська міська рада - офіційний сайт

Про захворювання на кір

Кір - гостре інфекційне вірусне захворювання з високим рівнем сприйнятливості, яке характеризується високою температурою, запаленням слизових оболонок порожнини рота і верхніх дихальних шляхів, кон'юнктивітом і характерним плямисто-папульозний висипом шкірних покривів, загальною інтоксикацією.

Вірус нестійкий у зовнішньому середовищі, швидко гине поза людським організмом від впливу різних хімічних і фізичних факторів (опромінення, кип'ятіння, обробка дезинфікуючи засобами). При кімнатній температурі зберігає активність близько 1-2 діб, при низькій температурі - протягом декількох тижнів.

Шлях передачі - повітряно-крапельний, вірус виділяється в зовнішнє середовище у великій кількості хворою людиною зі слизом під час кашлю, чхання.

Джерело інфекції - хворий на кір, який заразний для оточуючих з останніх днів інкубаційного періоду (останні 2 дні) до 4-го дня висипань. З 5-го дня висипань хворий вважається незаразним.

На кір хворіють переважно діти у віці до 5 років і значно рідше дорослі, які не перехворіли цим захворюванням в дитячому віці.

Після перенесеного захворювання розвивається стійкий імунітет. Корі властива виражена сезонність. Підйом захворюваності відзначається в холодну пору року.

Воротами інфекції служать слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і, можливо, кон'юнктиви.

Вірус в основному вражає верхні відділи дихальних шляхів, кон'юнктиву, шлунково-кишковий тракт, центральну нервову систему.

Після одужання формується імунітет з довічним збереженням протикорових антитіл в крові, але вірус може довго залишатися в організмі людини і бути винуватцем розвитку повільної інфекції в формі розсіяного склерозу, підгострого склерозуючого паненцефаліту, а також, можливо, деяких системних захворювань.

Інкубаційний період складає в середньому 1-2 тижні, при пасивній імунізації імуноглобуліном він може подовжуватися до 3-4 тижнів.

Ускладнення кору

Найбільш часте ускладнення кору - пневмонія, ларингіти і ларинготрахеобронхіти, стоматити, менінгіти, менінгоенцефаліти у дорослих - поліневрити, рідкісним ускладненням буває коровий енцефаліт.

Профілактика

Для профілактики вирішальне значення має імунізація живою коровою вакциною, яку вводять дітям, що не хворіли на кір, з 12 до 18-місячного віку. Ревакцинацію проводять так само, як і вакцинацію, одноразово в 6 років, перед вступом до школи. Її мета - захист дітей, у яких з тієї чи іншої причини імунітет не сформувався. Пасивну імунопрофілактику проводять введенням протикорового імуноглобуліну.

Імунізація не менше 95% дітей забезпечує хороший захисний ефект і попереджає захворюваність. Низький імунний прошарок населення - основна причина зростання захворюваності. Тому пам'ятайте - здоров'я наших дітей в руках батьків!

Головний спеціаліст відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Бердянського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області В.С. Захаренко

Про захворювання на кір