Бердянська міська рада - офіційний сайт

Профілактика вірусного гепатиту А

Бердянське міське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області інформує мешканців та гостей міста Бердянська.

За оперативними повідомленнями в Україні спостерігається погіршення епідемічної ситуації щодо захворюваності на вірусний гепатит А (ВГА). В 2017 році спеціалістами територіальних органів Держпродспоживслужби взято участь у розслідуванні 164 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, серед яких вірусами гепатиту А викликано 26 ( 16%) спалахів, у тому числі найбільше спалахів ВГА зареєстровано в Одеській області. Виникнення спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань пов’язане у більшості випадків з об’єктами, що мають важливе соціальне значення, зокрема навчальними закладами, закладами оздоровлення та відпочинку для дітей, об’єктами водопостачання, закладами громадського харчування тощо. lang="uk-UA"> На сьогодні привертає до себе увагу та викликає особливе занепокоєння збільшення кількості захворювань, факторами передачі збудника інфекції при яких стала недоброякісна питна вода.

 

Вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання, яке визивається відповідним вірусом. Вірусний гепатит А передається переважно фекально-оральним шляхом при вживанні питної води, харчових продуктів, забруднених вірусом. Можлива передача захворювання контактно-побутовим шляхом через предмети домашнього вжитку (посуд, білизну, інші предмети, якими користувався хворий). Джерелом зараження може бути тільки людина, як з жовтяничною, так і з безжовтяничною формою хвороби.
Вірус гепатиту А стійкий у зовнішньому середовищі. Він витримує заморожування, стійкий при нагріванні до 60оС протягом однієї години, зберігає активність при кімнатній температурі до 4-х тижнів
Від моменту зараження людини до появи перших ознак захворювання проходить від 7-ми до 50 днів.
Захворювання вірусним гепатитом А починається гостро. В перебігу хвороби є два періоди. Переджовтяничний характеризується підвищеною температурою тіла до 38оС, головним болем, болем в області печінки, нудотою, блювотою. Сеча темніє, кал знебарвлюється. У цей період хворі найбільш небезпечні для оточуючих за рахунок масивного виділення вірусу у зовнішнє середовище. Жовтяничний період починається з появи жовтяниці білків очей, слизових оболонок, шкіри. З появою жовтяниці хворі відчувають полегшення, а виділення вірусу різко зменшується.
Епідеміологічне значення має те, що в 60-90% випадків гепатиту А спостерігаються безжовтяничні форми, що призводить до несвоєчасного виявлення захворювання.
Основними профілактичними заходами, які спрямовані на запобігання захворювання вірусним гепатитом А, залишаються санітарно-гігієнічні заходи, які направлені на підвищення комунального благоустрію міст та сел, забезпечення населення доброякісною питною водою. Важливим заходом у справі профілактики вірусного гепатиту А є обов’язкове дотримання правил особистої гігієни, використання для питних цілей кип’яченої води.
Для захисту дітей, які знаходяться в сім’ях де є хворі на ВГА рекомендують проводити профілактику за допомогою введення імуноглобуліну, який забезпечує захист від захворювання до 4-х місяців.
В сучасних умовах існують досить ефективні вакцини, які захищають від гепатиту А. Між тим, вакцинація від цього захворювання не відноситься до обов’язкових, а до рекомендованих. 
Ураховуючи, що заразитись на ВГА можливо контактним шляхом через брудні руки, посуд, іграшки, рушники загального користування, дверні ручки туалетів, необхідно суворо дотримуватись правил особистої гігієни.
Перед споживанням овочів, фруктів, ягід, які нерідко можуть бути забруднені вірусом гепатиту А, їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми - обдати окропом.
У зв’язку з тим, що переважно захворювання виникає з вживанням недоброякісної питної води, питному режиму приділяється особлива увага у профілактиці ВГА. Особливо це стосується сільських районів, де відсутнє централізоване водозабезпечення та для пиття населенням використовується вода із шахтних колодязів.
Зазвичай на присадибних ділянках шахтні колодязі будуються поряд з надвірними туалетами, вигрібними ямами, не витримуючи встановлених санітарних норм. Внаслідок випадання опадів, особливо при використанні насосів для подачі води, збудник інфекції потрапляє до джерела водопостачання. Використання такої води без попереднього кип’ятіння стовідсотково призведе до захворювання. Власники приватних шахтних колодязів повинні періодично, не рідше одного разу на рік, чистити їх та з профілактичною метою дезінфікувати.
Отже, для попередження захворювання на вірусний гепатит А, необхідно додержуватись простих правил:
— для пиття і приготування їжі – використовувати питну бутильовану воду промислового виробництва або воду з централізованих джерел водопостачання;
— не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (річки, озера, підземні джерела, поверхневі води);
— при неорганізованому відпочинку для миття посуду і рук використовувати кип’ячену воду;
— овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом;
— дотримуватись правил особистої гігієни — обов’язково мити руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням, після кожного відвідування туалету.
У випадку появи перших ознак захворювання необхідно терміново звернутись до лікувальної установи. Не займайтесь самолікуванням! 
Бережіть своє здоров’я та здоров’я оточуючих вас людей!

Фахівець відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Бердянського міського управління Головного Управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Л.М.Гашицька

 

Профілактика вірусного гепатиту А