Бердянська міська рада - офіційний сайт

Обережно з алкоголем!

Бердянське міське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області повідомляє, що за даними департаменту охорони здоров’я Запорізької обласної державної адміністрації у період з 19.09.2016 по 02.03.2020 до закладів охорони здоров'я Запорізької області звернулася 421 особа з приводу отруєнь сурогатами алкоголю (невстановленою речовиною), з них чотирнадцять — померло.

Щороку в Україні тільки від отруєння алкоголем помирає від 9 до 11 тисяч осіб. Тенденція до постійного збільшення смертності від отруєння сурогатними спиртними напоями спостерігається через використання недоброякісної сировини, зазвичай метанолу, при їх виготовленні.

Проблема надмірного вживання алкоголю в сучасному суспільстві надзвичайно актуальна. Негативний вплив алкоголю на організм людини очевидний і не викликає сумніву.

Чим небезпечний алкогольний сурогат, що містить метанол? 

Метанол - це спирт, який за своїми фізичними властивостями дуже схожий на етанол – він має такий самий колір і запах. Відрізнити етанол (звичайний алкоголь) від метанолу можна тільки в лабораторії. Тому немає нічого дивного в тому, що ні горе-виробники, ні споживачі нічого не запідозрюють. Метанол є отрутою, що застосовується в органічній хімії як розчинник. Окислюючись, метанол перетворюється на ще більш токсичну отруту - формальдегід. Формальдегід використовується в якості консервації біологічних речовин, організмів і органів для створення анатомічних препаратів (вони використовуються студентами біологами і медиками). Він спричиняє денатурацію білків, тому з його допомогою дублять шкіру в шкіряному виробництві, створюють фотоплівку, смоли, фарби і вироби з пластику.

Як розпізнати гостре отруєння алкогольним сурогатом із вмістом метанолу?

Це один з найбільш небезпечних видів отрути - навіть 10 мл метанолу призводять до тяжких отруєнь. Якщо до організму потрапляє більше 80-90 мл метанолу, на людину чекає смерть. Ознаками гострого отруєння метанолом є - озноб, нудота, сльозотеча, біль і печія у роті та горлі, спрага, блювота з кров'ю, запаморочення й втрата свідомості. Навіть якщо постраждалому вдалося врятувати життя, згодом канцероген призводить до погіршення зору (формальдегід згубно діє на сітківку ока), а також до погіршення роботи органів дихання, нирок і печінки.

Як розпізнати підроблений продукт?

Ціна на алкоголь. В першу чергу фіскали радять звертати увагу на ціну алкогольного напою і не купувати ті вироби, ціни на які нижчі від мінімально встановлених.

Марка акцизного податку. Щоб захистити себе від покупки підробленої алкогольної продукції, також необхідно звертати увагу на марку акцизного податку, закупорку, етикетку і тару, в яку розлито алкоголь (наявність на акцизній марці голограми із зображення державного герба України та його рельєфне зображення; марка клеїться так, щоб при відкритті пляшки вона розривалася на частини; колір марки для лікеро-горілчаної продукції вітчизняного виробництва здійснюється в зеленій гамі).

Етикетка повинна міцно триматися на пляшці. Всі написи повинні бути чіткими, містити повну та достовірну інформацію.

Закупорка пляшки не  повинна протікати при перевертанні, пробка не повинна легко прокручуватись та зніматись, зображення дати розливу на бічній поверхні пробки повинно бути чітким тощо.

Тож звертаємо Вашу увагу на можливі негативні наслідки вживання алкогольних напоїв сумнівного походження, які пропонуються до продажу поза встановлених законодавством місць торгівлі! Вживання такої продукції може нести загрозу не тільки здоров'ю, але й життю людини. Купуючи нелегальні (фальсифіковані) алкогольні напої Ви піддаєтеся великому ризику - заподіяння фізіологічної шкоди організму, втрати здоров'я, зниженню тривалості життя!

Треба усвідомити, що купувати алкогольні напої слід у торгівельній мережі або закладах роздрібної торгівлі та громадського харчування. Перед купівлею треба запросити посвідчення якості на алкогольний напій , який гарантує його безпечність.

Коли виникає підозра на алкогольне отруєння, потрібно негайно викликати карету швидкої допомоги. До приїзду бригади лікарів потрібно надати першу долікарську допомогу.

Перша долікарська допомога при алкогольному отруєнні проводиться якщо потерпілий у свідомості, але за ним спостерігають різку млявість та сонливість - необхідно негайно забезпечити постраждалому свіже повітря. А якщо хворий без свідомості, він має лежати на животі, голову розміщують на руці ротом донизу для попередження захлинання блювотними масами, а також не можна намагатися промивати йому шлунок через можливість затікання рідини в дихальні шляхи та залишати постраждалого самого. Під час блювання треба очистити порожнину рота механічним шляхом та зафіксувати язик, щоб уникнути його западання.

Громадяни! Бережіть своє здоровʼя. Ведіть здоровий спосіб життя.

Провідний спеціаліст відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Бердянського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Лариса ГАШИЦЬКА

Обережно з алкоголем!