Бердянська міська рада - офіційний сайт

Як захистити собаку від догхантерів і допомогти в разі отруєння?!

У Бердянську, за інформацією мешканців, почастішали випадки отруєння собак на вулицях міста. Жертвами отрути, на жаль, стають і домашні улюбленці. Якщо ви бачите, що собаці стало погано після прогулянки: не панікуйте, не витрачайте час на емоції. Щоб врятувати тварину є лише кілька хвилин і потрібно діяти самим, а для цього завжди потрібно мати під рукою ряд препаратів. Нехай вони ніколи не знадобляться, ніж їх не виявиться в потрібний момент.

Де: отруту розкидають у парках, скверах, дворах, біля смітників, на дресирувальних і навіть дитячих майданчиках.

Що: найчастіше догхантери використовують два види отрути (вони мають свої ознаки отруєння і тільки ветеринарний лікар після аналізів може точно визначити його назву), препарати змішують з фаршем, ковбасою чи собачим кормом - такі приманки дуже привабливі для собак.

Захист: перевіряйте місця вигулу на предмет підозрілих ласощів. Щось нове порадити складно — потрібно дресирувати домашню собаку, щоб нічого не підбирала з землі, і спостерігати за самопочуттям собаки після прогулянки. Якщо помітили ознаки отруєння - негайно надайте долікарську допомогу і звертайтеся до ветеринара.

Як показує практика, єдиний дієвий спосіб запобігти отруєнню - використовувати намордник. Бажання підібрати з землі щось смачне найчастіше пересилює роки дресирування, а стовідсотковий контроль за собакою на прогулянці малоймовірний: не рідкісні випадки, коли собака, навіть гуляючи на повідку, встигала непомітно для господаря підібрати приманку.

Однак, навіть при подібних застереженнях, слід мати під рукою аптечку із зазначеними нижче препаратами, щоб, якщо несподівано трапилася біда, ви були готові надати улюбленцю екстрену долікарську допомогу, а також допомогти беззахисним безпритульним собакам.

Ознаки отруєння 1

Симптоми: через 30 хвилин після отруєння у тварини виникає сонливість, неуважність погляду, сплутаність свідомості. Потім собака починає втрачати координацію, підкошуються ноги, заносить на всі боки. Починається блювання (може і не бути, якщо в приманку підмішано протирвотне), рясне слиновиділення, з'являється піна з рота. Виразність симптомів залежить від тяжкості отруєння - максимальна концентрація отрути в крові спостерігається через 1-2 години після прийому (іноді перші симптоми отруєння з'являються через 2-3 години).

Перша допомога: Викликати блювання: наприклад, випоїти примусово великою кількістю кип'яченої води (НЕ сольовим розчином, можна отруїти тварину самою сіллю). З обережністю можна застосувати перекис водню з водою - 1:1 (з розрахунку 1 ст. л засобу на 3 кг ваги тварини). При судомах блювання викликати не можна!

Найголовніше: необхідно ввести антидот внутрішньом'язово - вітамін В6 (він же - піридоксин гідрохлорид, продається у всіх аптеках). Стандартна дозування - 10 мг на 1 кг ваги. Піридоксин продається в концентрації 10 або 50 мг в 1 мл. Якщо на ампулі написано «10 мг в 1 мл», значить на 1 кг ваги собаки потрібно вколоти 1 мл. Відповідно, на собаку вагою 10 кг знадобиться 10 мл піридоксину, а на 40-кілограмову собаку 40 мл. Цей вітамін нетоксичний навіть у великих дозах, тому навіть якщо потім підтвердиться інша отрута, цим ви навряд чи нашкодите собаці. Після ін'єкції В6 у вас є півгодини, щоб доставити собаку в найближчу ветеринарну клініку.

Цей вид отрути добре адсорбується: дати 1 таблетку активованого вугілля на 1 кг маси тіла собаки (розтерти, розвести з водою і дати тварині випити), або атоксіл, ентеросгель, сорбекс. Дати корвалол (15 к. на 20 кг), зробити очисну клізму або дати проносне.

Ознаки отруєння 2

Симптоми: дія отрути дуже підступна і проявляється через кілька днів після отруєння такими грізними симптомами, як кривава блювота, кривавий пронос, кровотеча з прямої кишки і носа, в’ялість, судоми, кома. Можливе підвищення температури до 40 градусів.

Перша допомога: Єдине, що може врятувати тварину, яка отруїлася такою отрутою, що містить миш'як – це вітамін К1(фітоменадіон). Саме він може відновити порушену здатність крові згущуватися й не дозволити тварині померти від внутрішніх кровотеч. Вколоти його підшкірно в зоні холки із розрахунку 5 мг/кг для крупних порід та 2,5 мг/кг для маленьких. Алгоритм той же — викликати блювоту, після дати сорбент і зробити очисну клізму. Потім терміново звернутися до ветеринара.

Що робити і як себе вести в випадках, коли тварина загинула від отруєння. Ось ряд рекомендацій, які радить дотримуватися бердянська ГО “Екозахист-Азов”.

Перше - робіть фото отруєної тварини з прив'язкою до місцевості, щоб було зрозуміло, де це сталося.

Друге - викликайте поліцію і вимагайте складання протоколу і експертизи трупа тварини.

Третє - обов'язково зробіть відео- та фото фіксацію складеного протоколу та всіх заповнених Вами і поліцією документів.

Четверте - запишіть дані і номер жетона поліцейських і їх машини.

П'яте - знайдіть свідків і візьміть їх контакти.

Шосте - проведіть роз'яснювальну роботу з дітьми. Якщо вони бачать, як собака б'ється в конвульсіях, - до такої тварини підходити не можна — вона страждає, дезорганізована під впливом отрути і в такому стані може вкусити. Відразу потрібно дзвонити мамі чи татові. І вже тільки дорослі повинні викликати поліцію.

Слід пам'ятати, в Україні за жорстке поводження з тваринами передбачена кримінальна відповідальність. Відповідно до ст. 299 КК України винним загрожує від 3-х до 8 років позбавлення волі.

Як захистити собаку від догхантерів і допомогти в разі отруєння?!