Бердянська міська рада - офіційний сайт

15-річний ювілей відзначає Музей історії міста Бердянськ

На День міста, 17 вересня, свій день народження відзначає і наймолодша філія Бердянського краєзнавчого музею — музей історії міста Бердянськ. Сьогодні там відбувся святковий захід з нагоди 15-річчя музею. На урочистості завітали начальник відділу культури Микола Шостак, голова ради ветеранів інвалідів війни і збройних сил України Микола Філімонов, ветерани, відвідувачі та громадськість міста, працівники відділу культури та Бердянського краєзнавчого музею і його філій.

Заслужений працівник культури України, директор Бердянського краєзнавчого музею Людмила Ноздріна привітала присутніх зі святом, Днем міста, та наголосила, що музей історії міста Бердянськ – це музей європейського зразку. Яскраво у музейних залах відображена історія нашого рідного Бердянська з моменту його заснування і до наших днів. 15 років назад, 17 вересня 2005 року, відбулась історична подія в житті Бердянська – з’явився новий музей рідкісного профілю – історії міста.

Начальник відділу культури Микола Шостак від імені міського голови Володимира Чепурного привітав з ювілеєм директора та колектив музею історії міста Бердянськ та вручив пам’ятні грамоти.

Старші наукові співробітники музею Галина Махіненко та Дарина Макарова ознайомили присутніх з історією створення музею. Розповідь супроводжувалась презентацією, на якій були представлені фото процесу побудови експозиційних залів музею, знімки з урочистого відкриття музею і його перших відвідувачів.

Ідея створення нового музею належала міській владі. Згідно рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради в березні 2004 р. було розпочато будівельні роботи. Втілення ідеї створення музею було покладено на заслуженого працівника культури України, директора Бердянського краєзнавчого музею Людмилу Ноздріну. Вона разом зі своїм колективом працювала над створенням музею і розробила наукову концепцію та архітектурно-художній проєкт експозиції, включаючи розробку експозиційних вітрин. Вона також знайшла спеціалістів-художників, столярів, які виготовляли музейне обладнання, скульпторів, художника діорами і в подальшому координувала їх роботу.

Експозиція музею була побудована у дуже короткий термін, всього лише за три місяці. Роботи зі створення експозиції розпочалися 19 червня, а вже 17 вересня, на День міста, музей приймав перших відвідувачів.

Саме Людмила Федорівна запропонувала урізноманітнити музей своєрідними «родзинками». Перш за все це професійна, надзвичайно реалістична та кольорова діорама «Бердянськ у другій половині ХІХ ст.», виконана київським художником С.І. Гончаренко – членом спілки художників України, – яка по праву стала перлиною музею. До речі, її люблять використовувати при оформленні офіційних приміщень, залів і книг. Зображення діорами прикрашала сесійну залу Бердянської міської ради, художню літературу.

Безсумнівною окрасою залів музею стали воскові фігури наших видатних земляків – В.К .Крижанівського, титулярного радника Бердянська, та В.А. Хавкіна, всесвітньо відомого мікробіолога, винахідника вакцин від холери і чуми. Автор фігур – київський скульптор Спартак Максимович Брітан.

Матеріали, з яких виконані вітрини, їх форми відповідають поданій в експозиції епосі. Так, перша та друга зали, присвячені дореволюційній епосі Бердянська, виконані із дерева та із застосуванням сукна. Одна з вітрин – «Лавка» повторює елементи і форми магазинів-крамниць того періоду.

Третя експозиційна зала знайомить відвідувачів з радянським періодом в житті Бердянська. Вітрини цього періоду відрізняють суворе сіре сукно, що цілком відповідає аскетичному способу життя того часу.

Четверта зала показує життя міста в період незалежності України. Вона оформлена за допомогою сучасного матеріалу – пластика.

У п'ятій залі представлені міста-побратими Бердянська, виставки самоварів і старовинних прасок. А у двох малих залах відкрита перевезена і реставрована експозиція народного музею на громадських засадах колишнього заводу «Азовкабель» у рамках музейного проекту «Музей в музеї».

Родзинкою ювілейного заходу став перегляд фільму відкриття музею історії міста Бердянськ, завдяки якому усі присутні змогли поринути у ту святкову атмосферу, яка панувала 17 вересня 2005 року рівно 15 років тому.

 


За інформацією Бердянського краєзнавчого музею

15-річний ювілей відзначає Музей історії міста Бердянськ