Бердянська міська рада - офіційний сайт

Мітинг до 35-х роковин аварії на Чорнобильській атомній електростанції

Сьогодні, 26 квітня, 35 років тому сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа — аварія на Чорнобильській атомній електростанції. Біля пам’ятного знаку “Жертвам Чорнобильської трагедії” відбувся мітинг, під час якого бердянці згадали подвиг своїх колег, друзів та вшанували пам’ять померлих від радіації.

Участь у заході взяли міський голова Валерій Баранова, секретар міської ради Олександр Свідло, голова Бердянської райдержадміністрації Олексій Бакай, депутати обласної та міської рад, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та мешканці міста.

“Сьогодні зібрались тут бердянці, які пам’ятають 1986 рік, тоді ми не все знали про масштаб трагедії, не все повідомлялось. Спочатку ми не розуміли масштабу шкоди для екології, людей, не тільки для нашої країни, а й для сусідніх держав. Коли стала відома правда про рівень катастрофи, нам стали допомагати будувати саркофаг, але перший удар з ліквідації прийняли на себе прості люді, які виконували свій обов’язок та врятували світ. Сотні бердянців тоді долучились до ліквідації наслідків. Разом з громадськістю ми збудували цей пам’ятний знак, щоб нащадки знали та пам’ятали про людей, які врятували нашу землю ціною свого життя та здоров’я. Висловлюю слова вдячності всім ліквідаторам за їх подвиг та бажаю міцного здоров’я”, - звернувся до присутніх міський голова Валерій Баранов та вручив міські відзнаки ліквідаторам.

За активну громадську діяльність, сумлінну працю на благо міста Бердянська та з нагоди 35-ї роковини аварії на Чорнобильській атомній електростанції Почесним орденом міста нагороджено учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: Германа Іотова та Олександра Облонського. Медалі "За вагомий внесок у розвиток міста" отримали учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: Юлія Гребенюк, Олександр Іванов та Олександр Харченко.

Приєднався до слів вдячності ліквідаторам секретар міської ради Олександр Свідло: “Слова вдячності ліквідаторам-бердянцям, які виконали свій громадянській обов’язок та врятували землю. Окремі слова вдячності громадській організації “Союз Чорнобиль” - Тетяні Коваленко та Юрію Лаєру, які є прикладом активної життєвої позиції та підтримки всіх бердянців-ліквідаторів, чиє життя змінилось після 26 квітня 1986 року. Бердянська міська рада, депутати міської ради завжди будуть поруч з вами та ви будете відчувати нашу підтримку не тільки у матеріальному плані, а і у вирішенні простих життєвих проблем. Всім міцного здоров’я та життєвих сил”.

Також слова вдячності за подвиг висловили голова Бердянської райдержадміністрації Олексій Бакай та помічник народного депутата України, депутат міської ради Володимир Безверхий.

Обласні нагороди ліквідаторам вручив депутат обласної ради Олександр Галіцін. Грамоту Запорізької обласної ради отримала учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Елла Утіна та Почесну грамоту обласної ради - Сергій Татьяніч.

За інформацією Українського інституту національної пам’яті 26 квітня 1986 року під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду. За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів. Від радіаційного забруднення сильно постраждала також і Росія. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а пізніше – Німеччини, Нідерландів, Бельгії.

Аварія на Чорнобильській АЕС призвела до непоправних медичних, економічних і соціальних і гуманітарних наслідків. За екологічними наслідками аварія переросла у планетарну катастрофу: радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. Сумарна активність радіоізотопів, викинутих у повітря після аварії в Чорнобилі, була в 30–40 разів більшою, ніж у Хіросімі. Опромінилися майже 8,5 мільйони людей.

Прочитати розлогу історичну довідку Українського інституту національної пам’яті про момент катастрофи та її ліквідацію, масштаби аварії й реакцію радянської влади можна за посиланням. Також УІНП рекомендує 11 книг і фільмів про Чорнобиль.

Мітинг до 35-х роковин аварії на Чорнобильській атомній електростанції