Бердянська міська рада - офіційний сайт

Депутати прийняли звернення щодо передбачення коштів в державному бюджеті на програму «Теплі кредити» для ОСББ

На черговому засіданні сесії міської ради 29 квітня депутати прийняли звернення до Кабінету Міністрів України, Міністерства енергетики України та Державного Агентства з енергоефективності щодо передбачення коштів в державному бюджеті на програму «Теплі кредити» для ОСББ.

У зверненні йдеться про важливість існування кількох інструментів у державі, які дозволять співласникам обирати найбільш вигідний спосіб утримання житлових будинків та необхідність продовження дії Програми «Теплі кредити» з додатковим її фінансуванням на впровадження енергоефективних заходів в багатоквартирних житлових будинках на 2021–2023 роки. Повний текст звернення.

Кабінету Міністрів України

Міністерству енергетики України

Державному Агентству з енергоефективності

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Бердянської міської ради

Вельмишановні панове!

11.03.2021 на адресу виконкому Бердянської міської ради надійшли 24 листа від ОСББ м. Бердянська щодо продовження дії загальнодержавної програми "Теплі кредити" для ОСББ.

Депутати Бердянської міської територіальної громади звертаються до Вас з приводу ситуації, яка склалась в нашій громаді у зв’язку з припиненням фінансування у 2021 році для ОСББ енергоефективних заходів в будинках, що реалізується в рамках дії Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв із відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010 – 2021 роки, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2010 № 243, програма «Теплих кредитів» (далі - Програма). Метою Програми було стимулювання співвласників шляхом відшкодування частини витрат за залученими в кредитно-фінансових установах кредитами, що надавалися об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків на реалізацію енергозберігаючих та енергоефективних проєктів в житловому фонді в т.ч. Бердянської міської територіальної громади.

Програма «Теплі кредити» є одним із найрезультативних механізмів державної підтримки мешканців багатоповерхових будинків для мотивації впроваджувати енергоефективні заходи у житловому фонді. Програма приваблює своїми перевагами: легкістю участі, мінімізацією бюрократії, досить швидким (впродовж 2 місяців) терміном отримання компенсацій, додатковою підтримкою від місцевої влади, можливістю отримати як економію на оплату комунальних послуг, так і бажаний комфорт, особливо взимку.

Починаючи з 2015 р. і по 2020 р., Бердянська міська територіальна громада була активним учасником Програми «Теплі кредити». Міською Програмою часткового відшкодувувались кошти за залученими кредитами, що надавалися ОСББ, на заходи з підвищення енергоефективності з 2015-2020 роки. За 5 років дії Програми із міського бюджету Бердянської міської територіальної громади відшкодовано понад 25 млн грн.

Програма стала дієвим інструментом допомоги 338 багатоквартирних будинкам та 282 ОСББ Бердянської міської територіальної громади під час впровадження заходів з енергоефективності, а головне – давала стимул завчасно підготуватися до опалювальних сезонів, зменшити витрати на комунальні послуги та створити бажаний комфорт.

Внаслідок припинення фінансування «Теплих кредитів» фактично всіх безальтернативно повернули до участі в програмі Фонду енергоефективності «ЕНЕРГОДІМ».

За існуючих фінансово несприятливих умов в Україні переважна більшість наших багатоквартирних будинків ще матеріально не готові до участі в програмі «ЕНЕРГОДІМ». Зараз в кожному багатоквартирному будинку проживають люди різних соціальних верств. Крім того, криза у зв’язку з коронавірусом вдарила по дуже багатьох українцях. Чимало людей або втратили роботу, або в них суттєво зменшилися доходи, тому зараз вони не можуть планувати свої фінанси на довгострокову перспективу. Для більшості з них чи не єдиним виходом своєчасної та повної оплати за спожиті житлово-комунальні послуги є отримання житлових субсидій.

В свою чергу, недоліком програми «ЕНЕРГОДІМ» для нашої громади є те, що Програмою не передбачено відшкодування на капітальні заходи, які не є енергоефективними, але без них неможливо провести модернізацію будинків. Та враховуючи те, що на сьогодні у багатоповерхових будинках, де створено ОСББ, відсутня технічна документація, тягар по її виготовленню лягає на плечі співвласників ОСББ, що являється додатковим фінансовим навантаженням. Саме наявність такої документації, є однією з обов’язкових умов що передує поданню заявки на участь у Програмі «Енергодім», а саме проведення енергетичного аудиту будівлі.

До того ж, до ОСББ за програмою «ЕНЕРГОДІМ» висуваються високі вимоги. Так грошова компенсація частини витрат на здійсненні заходи з енергоефективності надається виключно після проведення певного етапу робіт з енергомодернізації будинку та після їх верифікації. Тобто всі процедури дуже затягнуті в часі та ОСББ повинно мати певну суму власних грошей на перший рік участі в програмі «ЕНЕРГОДІМ», доки не отримають фінансування з Фонду енергоефективності. Якщо порівнювати Програми, то у рамках програми «ЕНЕРГОДІМ» сума на один багатоповерховий будинок буде складати приблизно від 8 до 10 млн. грн., а за Програмою «Теплі кредити» сума, яку брали ОСББ на один багатоповерховий будинок складала від 200 до 600 тис. грн..

Є ще одна важлива відмінність: програма «Теплі кредити» має величезну довіру населення, якої поки не має Фонд енергоефективності.

Таким чином, закриття програми для ОСББ може залишити більшість багатоквартирних будинків без допомоги держави. Це означає, що мешканці, які живуть у них, зможуть здійснювати енергоефективні заходи лише за власні кошти, що на теперішній час є великим фінансовим навантаження на співвласників багатоквартирних будинків.

В Україні повинні існувати кілька програм підтримки населення в проведенні енергоефективних заходів. Для цього необхідно зберегти «Теплі кредити» та розвивати програму «ЕНЕРГОДІМ». Тому Бердянська міська рада переконана, повинен бути вибір інструментів, який дозволить співласникам обирати найбільш вигідний спосіб утримання житлових будинків.

З огляду на вищевикладене та зважаючи на соціальну значущість проблеми необхідності підтримання житлових будинків у належному стані, звертаємося до Вас із проханням розглянути та вирішити питання щодо продовження дії Програми «Теплі кредити» з додатковим її фінансуванням на впровадження енергоефективних заходів в багатоквартирних житлових будинках на 2021–2023 роки.

З повагою, депутати Бердянської міської ради

 

Депутати прийняли звернення щодо передбачення коштів в державному бюджеті на програму «Теплі кредити» для ОСББ