Бердянська міська рада - офіційний сайт

Перші ОСББ, які подали документи, отримали від тепломережі перераховані платіжки

На цьому тижні бердянці вже почали отримувати від Бердянського підприємства теплових мереж платіжки за грудень з нарахуваннями за опалення місць загального користування. Такі нарахування отримують також і ті споживачі, які перейшли на індивідуальне опалення свого житла та відключилися від централізованого теплопостачання.

Нагадаємо, згідно з чинним законодавством в України введені норми, які передбачають, що всі власники квартир, незалежно від того, чи є вони споживачами послуг тепломережі, сплачують послугу за опалення місць загального користування. Є механізм, при якому відсоток нарахувань може бути знижений та визначений самими мешканцями спільно з теплопостачальною організацією. Для цього необхідно провести загальні збори власників квартир у будинку та визначити розмір понижувального коефіцієнту, який буде застосовуватися при розподілі обсягів тепла, яке спожив певний будинок.

За інформацією управління житлово-комунального господарства, станом на 10 січня поточного року до Бердянського підприємства теплових мереж три ОСББ вже подали протоколи загальних зборів та мешканці таких будинків отримали платіжки за грудень вже із застосуванням понижувального коефіцієнту, а також перерахунок за листопад. Більше 50 ОСББ планують найближчим часом також провести загальні збори.

Нагадаємо, що робочою групою підготовлені зразки протоколу загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку щодо застосування понижувального коефіцієнту (для будинків з різною поверховістю), а також акт обстеження квартир стосовно наявності мереж теплопостачання. Ці зразки документів розміщені на офіційному сайті Бердянської міської ради та відповідна інформація доведена до відома голів ОСББ.

Подання до БПТМ актів обстеження квартир стосовно наявності в них мереж теплопостачання дозволить власникам квартир з індивідуальним опаленням зменшити ще одну складову нарахувань. Мова іде про наявність стояків системи опалення у квартирі. Станом на 10 січня до підприємства теплових мереж акти обстеження квартир вже подали 198 бердянців. У кого з них в помешканні стояків немає, за грудень отримали платіжки без нарахувань за цією складовою та перерахунок за листопад. Якщо стояки є та вони заізольовані, то там нарахування зменшені від 40 до 60% (в залежності від матеріалів робочого проєкту та технічної документації на індивідуальне опалення).

Приклад:

Платіжка трикімнатної квартири (60 м.кв) за листопад (25 днів опалення, середня температура +5,6 градусів) - 285 грн.

У результаті перерахунку:


Стояків немає

Стояки заізольовані**

Протокол загальних зборів ОСББ* + акт обстеження квартири

285 грн — 201грн = до сплати 84 грн.

285 грн — 140 грн = до сплати 145 грн.

Лише акт обстеження квартири

285 грн — 124 грн = до сплати 161 грн

285 грн — 62 грн = до сплати 223 грн

* - протокол загальних зборів із застосуванням понижувального коефіцієнту 0,2;

** - При розрахунку використано середній коефіцієнт 0,5 — залежить від проектної документації на індивідуальне опалення.

За грудень (31 день опалення, середня температура +2,5 градуса) за наявності протоколу загальних зборів із застосуванням понижувального коефіцієнту 0,2 та акту обстеження квартири (без стояків) надійшла платіжка для даної квартири на 124 грн. Без застосування понижувального коефіцієнту та акту обстеження квартири було б близько 400 грн.

 

Отже, існуючий механізм зменшення відсотку нарахувань за опалення місць загального користування є дієвим і складові можуть коригувати самі мешканці будинків. Про це детально розповідали на засіданнях робочої групи за участю голів ОСББ, активістів та депутатів міської ради. Однак, слід також зауважити, що коригування нарахувань не зменшить обсяг спожитої багатоквартирним будинком теплової енергії та загальну суму її оплати. Тож зменшені суми оплати для абонентів з індивідуальним опаленням призведуть до збільшення сум у квитанціях для абонентів з централізованим опаленням.

 

Як розповіла начальник відділу діловодства та правового забезпечення управління житлово-комунального господарства Наталя Сарабєєва, вона звернулася до Міністерства розвитку громад та територій України за роз’ясненнями відносно того, чи повинні усі співвласники будинку оплачувати місця загального користування, якщо там відсутні прилади опалення.

“Міністерство наполягає, що усі співвласники зобов’язані оплачувати місця загального користування не дивлячись на наявність чи відсутність опалювальних приладів у місцях загального користування”, - зазначила Наталя Сарабєєва.

У листі Міністерства говориться про те, що “всі співвласники будинку мають сплачувати за весь обсяг теплової енергії, витрачений на опалення місць загального користування та функціонування системи теплопостачання будинку. Залишок теплової енергії, спожитої будинком, розподіляється між приміщеннями (житловими/нежитловими), до яких безпосередньо постачається теплова енергія.

Чинними нормативно-правовими актами не передбачено звільнення споживачів від обов’язку оплати теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування, у разі відсутності окремих опалювальних приладів, оскільки система опалення (теплопостачання) складається не лише з приладів опалення, а й з трубопроводів та арматури.

Отже відсутність приладів опалення в окремому під’їзді багатоквартирного будинку не підтверджує відсутність системи опалення у місцях загального користування всього будинку.

Встановлення опалювальних приладів в тих чи інших приміщеннях житлового будинку передбачається проектом будинку”.

 

Також нагадаємо, Бердянська міська рада подала позовну заяву до Господарського суду Запорізької області про визнання дій протиправними щодо порушення процедури оприлюднення публічних індивідуальних договорів про надання послуги з постачання теплової енергії. Ухвали про відкриття провадження ще немає, але вже відбувся автоматизований розподіл судової справи між суддями та призначено головуючого по справі.

 

Виконавчий комітет також звертався до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області та Південно-східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України з інформацією про дії монополіста відносно абонентів та проханням проведення перевірки ПрАТ “Бердянське підприємство теплових мереж”. Перші відповіли, що повернуться до розгляду піднятих питань після отримання погодження для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів.

Південно-східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України повідомило, що Відділення не має правових підстав для проведення позапланової перевірки ПрАТ “Бердянське підприємство теплових мереж”. В той же час, наведена у зверненні інформація взята до уваги та буде використана у роботі. В межах повноважень, визначених законодавством, Відділенням буде розпочато відповідне дослідження та у разі виявлення ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції будуть вжиті відповідні заходи реагування.

Перші ОСББ, які подали документи, отримали від тепломережі перераховані платіжки